Artykuły

Tarnów. Teatr rośnie w siłę

Teatr im. Solskiego wzmacnia ofertę programową i wypływa na jeszcze szersze wody - zaskakuje nowymi propozycjami premier w drugiej połowie sezonu, ambitnymi planami prezentowania się poza macierzystą sceną i nowymi pomysłami przyciągania widzów w swoje mury.

Więcej premier

Wbrew zapowiedziom z początku września ubiegłego roku, że spektakli premierowych będzie mniej niż w latach poprzednich, ich ostateczna liczba nie odbiegnie od średniej z minionych sezonów. Z zapowiadanych wówczas sześciu nowych przedstawień repertuar zasiliły już trzy - "Reprodukcja", "Mój pierwszy teatr", "Lato 1910" - więc spodziewać należałoby się kolejnych trzech zaplanowanych na pierwsze półrocze 2015 roku, w tym niecierpliwie wyczekiwanej Mickiewiczowskiej "Grażyny" w reżyserii laureata Paszportu Polityki, Radosława Rychcika, a także spektakli "Kajzar. Odyseja 1982" w inscenizacji Macieja Podstawnego oraz "Przygody Pędrka Wyrzutka" Stefana Themersona w reżyserii Gabriela Gietzky'ego.

Tymczasem oprócz wymienionych widzowie zobaczą jeszcze do końca sezonu: "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w reżyserii Tomasza Piaseckiego oraz dwa monodramy - "Król Duch" Juliusza Słowackiego w reżyserii Małgorzaty Warsickiej z Matyldą Baczyńską i "Gwiazdę" Helmuta Kajzara z Bogusławą Podstolską-Kras pod opieką artystyczną Jakuba Porcari. Spektakle, które niejako znienacka znalazły się w teatralnych planach, zostaną zrealizowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. W sumie więc tarnowskich teatromanów czeka w najbliższych miesiącach aż sześć premier, przy czym swoisty rekord zostanie pobity w kwietniu, gdy prawie co tydzień miejski teatr zaproponuje nam nowe przedstawienie.

Nieplanowane wcześniej spektakle to są trochę mniejsze rzeczy, jeśli chodzi o ciężar organizacyjny i produkcyjny, dlatego możemy się na nie zdecydować. Tym bardziej że aktorzy zwracali się do nas z prośbą o możliwość ich realizacji - wyjaśnia dyrektor Rafał Balawejder. - Ponadto dostaliśmy 30 tys. zł z Wrocławia na koprodukcję z Teatrem Współczesnym w ramach akcji Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury ("Kajzar. Odyseja 1982" - przyp. red.) i są to pieniądze, które można przeznaczyć na inne przedstawienia.

Dyrektor artystyczny Jakub Porcari wskazuje natomiast na zalety monodramu jako formy scenicznej i wyzwania aktorskiego, z którym jak dotąd mierzył się w Tarnowie tylko Jerzy Pal ("Kolega Mela Gibsona").

- Ról dla kobiet po pięćdziesiątce jest niewiele w światowej dramaturgii, więc niemożliwe jest na przykład znalezienie trzech w sezonie dla pani Podstolskiej-Kras, a jest to aktorka bardzo zdolna, którą powinniśmy się chwalić. Przygotowywany przez nią monodram da na to szansę, a będziemy mogli go wystawiać przed większymi premierami, gdy Duża Scena jest zajęta. Podobną rolę spełni kameralny spektakl Małgorzaty Warsickiej z Matyldą Baczyńską. Ucieszyła mnie też propozycja Tomasza Piaseckiego ("Inny świat"). Myślę nawet, że przedstawienie to może jakoś dyskutować z "Grażyną" - mamy tu dwie różne wersje narodu, dwie różne tezy, które kłócąc się ze sobą, dają podstawę do rozważań i porównań - mówi Jakub Porcari.

Obydwaj dyrektorzy zacierają ręce z satysfakcji przede wszystkim dlatego, że większa liczba premier przyciągnie do teatru widzów, szczególnie tych wiernych, którzy będąc na bieżąco, obejrzeli wszystkie propozycje repertuarowe i oczekują na nowości.

Poza rodzimą sceną

Wkrótce ziszczą się tez marzenia dyr. Balawejdera o zaistnieniu Tarnowskiego Teatru na forum ogólnopolskim, a nawet europejskim. Dzięki kontaktom Jakuba Porcari 2 maja br. tarnowscy aktorzy zaprezentują się w jego rodzinnym Lecce we Włoszech ze spektaklem "Blackbird", inicjując współpracę z tamtejszym teatrem i wymianę artystyczną, co oznacza, że Włosi zawitają też w przyszłości do nas. Ponadto teatr w Lecce jest autorem projektu międzynarodowych warsztatów teatralnych w ramach europejskiego programu Kulturalna Europa i zaprosił do niego narodowe teatry z Salonik, Lubiany, Skopje oraz... Teatr im. L. Solskiego z Tarnowa.

W kraju natomiast tarnowski spektakl Małgorzaty Warsickiej

"Jakobi i Leidental" na podstawie sztuki Hanocha Levina został zakwalifikowany na Festiwal Debiutantów "Pierwszy kontakt" w Toruniu i końcem maja nasi aktorzy zagrają go przed tamtejszą publicznością. Zaś widowisko "Reprodukcja" startuje w ogólnopolskiej rywalizacji na najlepszą inscenizację współczesnej dramaturgii polskiej, organizowaną przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie.

Tarnowski Teatr będzie też jednym z trzech otwierających prapremierą krakowski Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w grudniu tego roku, przy czym przygotowany na tę okazję w Tarnowie spektakl pod hasłem "Super Polish Hero" zostanie dofinansowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Zagadką pozostaje na razie zarówno tytuł przedstawienia, jak i jego inscenizator, bowiem rozmowy z kilkoma twórcami trwają.

- Każdy reżyser w tym kraju chciałby otworzyć Boską Komedię - uśmiecha się tajemniczo dyrektor Porcari, sugerując, że w tej kwestii będzie można nawet trochę pokaprysić. - Hasło przewodnie "Super Polish Hero" jest bardzo szerokie. To przecież może być sztuka o zasłużonej postaci historycznej, ale też o pani, która pracuje w Biedronce i sama wychowuje trójkę dzieci - dodaje. Tarnowianie spektakl zobaczą dopiero końcem roku, tuż po prezentacji w Krakowie.

Ale przygotowywane u nas w koprodukcji z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu przedstawienie "Kajzar. Odyseja 1982" w ramach akcji Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury obejrzymy pierwsi i to już 29 marca. Tymczasem goście wrocławskiego teatru będą mieli tę szansę dopiero za rok. Dodajmy, że znalezienie się w gronie teatrów, które wezmą udział w tym projekcie, to także sukces i zaszczyt dla tarnowskiej placówki, która swoją ofertą artystyczną wyprzedziła wiele cenionych w kraju ośrodków teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji