Artykuły

Gliwice. Korwin-Piotrowski liderem Roku 2014

Krzysztof Korwin-Piotrowski wygrał Waszymi głosami nasz plebiscyt. Kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego widać zaskarbił sobie serca widzów teatralnych i telewizyjnych.

Plebiscyt na Lidera Roku 2014 dostarczyl wiele - niemal sportowych - emocji. Nasi kandydaci - wszyscy wspaniali indywidualiści, społecznicy, ludzie kultury - stanowią grono wyjątkowe.

Zakonczyła się kolejna, już czwarta edycja naszego plebiscytu na etapie miejskim i powiatowym. Internauci serwisu naszemiasto.pl oraz Czytelnicy Dziennika Zachodniego zdecydowali, kto w 2014 roku zasłużył na ten tytuł.

Doceniliście tych, którzy na co dzień robią więcej niż wynika to z ich codziennych obowiązków. Każdy z kandydatów to osobowość, człowiek szczególny.

Lider Roku 2014 może być jednak tylko jeden. Czytelnicy zdecydowali, ze ten zaszczytny tytul powędruje do człowieka kultury, Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, kierownika artystycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Sam laureat podkreśla, że to dla niego bardzo duże wyróżnienie, docenienie pracy i twórczych dokonań. Wybierali przecież sami Czytelnicy, którzy są odbiorcami jego działań artystycznych. A do tego - taki tytuł mobilizuje w dalszej pracy i motywuje.

Krzysztof Korwin-Piotrowski jako kierownik artystyczny współtworzy linię repertuarową Gliwickiego Teatru Muzycznego, angażując się szczególnie w opiekę nad bieżącą działalnością artystyczną teatru, międzynarodowe projekty teatralne, współorganizacje festiwali, koncertów, wystaw, wydarzeń interdyscyplinarnych i eksperymentalnych oraz warsztatów artystycznych.

Jest autorem wielu scenariuszy spektakli, które ukazały się na gliwickiej scenie. Od 1992 roku jest związany z Telewizją Polską jako dziennikarz, publicysta i reżyser. Jest twórcą ponad 400 audycji, emitowanych na antenie regionalnej (TVP Katowice) i ogólnopolskiej (reportaży, programów publicystycznych, audycji "na żywo" o tematyce kulturalnej). Zrealizował w TVP m.in. filmy "Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego", "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak", "Czarownik z Janowa - Teofil Ociepka", "Roland Topor", "Wenezuelska Polonia". Zaskarbił sobie sympatię widzów jako scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych: "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" i "Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak" (oba ze wsparciem finansowym samorządu Gliwic). Film "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" był pokazywany m.in.: w TVP 2, TVP Kultura, w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (z okazji 50-lecia prapremiery "Kartoteki") oraz na Uniwersytecie Alberty w Edmonton (Kanada). Fabularyzowany film dokumentalny "Z Gliwic do Paryża - Wojtek Pszoniak" bije rekordy popularności. Jego widowisko "Matka i Syn odchodzą" poświęcone Tadeuszowi Różewiczowi i jego matce, poruszyło nie tylko gliwicką publiczność.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji