Artykuły

Szczecin. W planach opery - prapremiery i spektakl dla wykluczonych

Szczecińska Opera na Zamku planuje w 2015 r. wystawić dwie światowe prapremiery i specjalny spektakl dla osób społecznie wykluczonych. Projekty sceny zostały wsparte grantami resortu kultury.

Jak zapowiada rzecznik teatru Tomasz Ostach, jeszcze w tym sezonie na jego scenie odbędzie się światowa prapremiera baletu "Alicja w Krainie Czarów" Przemysława Zycha. - Ale to nie jedyne zamówienie kompozytorskie, które zostanie przez nas zrealizowane. Kolejnym będzie "Historia Najmniej Prawdopodobna", opera w 10 scenach i przestrzeniach dla młodej publiczności autorstwa Jerzego Kornowicza - dodaje.

Oprócz nich szczecińska opera planuje zrealizować projekt, który umożliwi dotarcie z muzyką operową do ludzi społecznie wykluczonych.

"Jutropera dla wykluczonych - edycja Szczecin 2015" otrzymała 96 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury.

Tematem projektu są warsztaty i spektakl według autorskiego scenariusza reżysera Michała Znanieckiego. Skierowany jest do ludzi mieszkających w domach spokojnej starości, domach pomocy społecznej i hospicjach. W projekcie ma wziąć udział Wojciech Malajkat.

Trzy projekty Opery na Zamku otrzymały łączne dofinansowanie Ministerstwa Kultury około 170 tys. zł, które pozwoli scenie wystawić powstałe w wyniku tzw. zamówień kompozytorskich dzieła.

Premiera "Alicji w Krainie Czarów" planowana jest na 30 maja. "Historia Najmniej Prawdopodobna" ma być wystawiona jesienią.

Balet opowiadający historię Alicji po drugiej stronie lustra jest inspirowany filmem Tima Burtona z udziałem Johnego Deppa. Spektakl powstaje przy współpracy z choreografem Jackiem Tyskim.

Oparta na motywach baśni Hansa Christiana Andersena "Historia Najmniej Prawdopodobna" to kameralna opera dla dzieci, której akcja będzie się rozgrywać w różnych przestrzeniach wyremontowanej siedziby teatru muzycznego, w tym: w salach prób, kulisach, na widowni, w orkiestrionie i na samej scenie. Muzykę skomponuje Jerzy Kornowicz.

- Wysoka ocena resortu kultury projektu opery była wprost proporcjonalna do naszego entuzjazmu i nowatorstwa projektu, który zrealizujemy. Będzie to drugie zamówienie kompozytorskie po "Alicji w Krainie Czarów" w 2015 roku. To świadczy z jednej strony o jakości naszych projektów, a z drugiej o poszerzeniu naszego repertuaru - podkreśla zastępca dyrektora Opery na Zamku Jerzy Wołosiuk.

W ramach projektu "Jutropera dla wykluczonych - edycja Szczecin 2015" odbędą się kilkumiesięczne warsztaty z wybitnymi specjalistami, których finałem będzie wykonanie "Króla Leara" Giuseppe Verdiego w wersji kameralnej z towarzyszeniem fortepianu oraz w pełnej wersji na dużej scenie w przebudowanej siedzibie Opery na Zamku.

W spektaklu wezmą udział zarówno mieszkańcy ośrodków specjalistycznych, jak i profesjonalni artyści.

Jesienią, po czterech latach całkowitego zamknięcia i gruntownego remontu zostanie oddana do użytku siedziba Opery na Zamku w Szczecinie, mieszcząca się w Zamku Książąt Pomorskich. Po zakończeniu przebudowy opera ma zyskać m.in. nowoczesną, wielofunkcyjną salę teatralną z kuluarami i foyer, salę baletową, salę kameralną oraz salę prób.

Podczas trwającej przebudowy głównej siedziby instytucji na szczecińskim zamku, spektakle odbywają się w specjalnej hali.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji