Artykuły

Artyści "sztukują" artystów

Kto zasługuję na nagrodę z wykrzyknikiem trzech lubuskich redakcji? Oddajemy głos samym artystom. Komu przyznaliby Ale Sztukę! zdradzają Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy w Gorzowie i Anna Haba, aktorka Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru Osterwy w Gorzowie:

Jest kilka powodów, dla których tej sztuki nie można pominąć w naszych nominacjach do corocznej nagrody Ale Sztuka! Po pierwsze, zanim 27 marca na deskach Teatru Osterwy odbyła się sceniczna prapremiera, Marta Guśniowska otrzymała już za ten tekst nagrodę w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w 2013 r. Po drugie, zarówno sam błyskotliwy tekst, jak i inscenizacja, nie pozostawiały nikogo obojętnym, wzbudzały i zachwyt, i krytykę. Po trzecie, to sztuka głównie dla bardzo ważnej, choć dotąd trochę zaniedbanej przez teatr widowni gimnazjalno-licealnej.

Po czwarte, nie tylko tekst sztuki został wcześniej nagrodzony, ale również gorzowska inscenizacja Aliny Moś-Kerger święciła sukcesy. Bo trzeba pamiętać, że Teatr Osterwy zakwalifikował się z tą sztuką do finału 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej. "Ony" rywalizował z niespełna setką różnych wystawień polskiego dramatu współczesnego, a w finale był wśród 12 najlepszych spektakli. To duży sukces.

I wreszcie - last but not least - autorka jest stąd, pochodzi z Międzyrzecza, choć dziś jest dramaturgiem Białostockiego Teatru Lalek. Jest uznaną i nagradzaną autorką wielu sztuk dla dzieci wystawianych na polskich i zagranicznych scenach. Teatry bardzo chętnie sięgają po jej teksty. To autorskie bajki przetwarzające i odwracające a rebours klasyczne baśniowe wątki, żartobliwe powiastki filozoficzne pełne paradoksalnego humoru.

Natomiast "Ony" to historia chłopca uwikłanego w skomplikowaną sytuację rodzinną, zagubionego w fałdach własnej wyobraźni. Tytułowy bohater, w towarzystwie poznanej po drodze Księżniczki, przemierza świat w poszukiwaniu swojego ojca. Na drodze chłopca staje ponad pół setki bohaterów: prawdziwych i wymyślonych, ludzi, zwierząt i przedmiotów. Błyskotliwy tekst Marty Guśniowskiej zwraca uwagę plastyczną fabułą, grą słów i znaczeń, dowcipem, filozoficznymi rozważaniami. - "Ony" to coś więcej niż sztuka dla dzieci - twierdzi Alina Moś-Kerger, reżyserka gorzowskiej inscenizacji. - To opowieść dla młodych ludzi u progu dorosłości, wymagająca od nich wysiłku intelektualnego i umiejętności rozszyfrowywania zaskakujących gierek słownych.

***

Anna Haba, aktorka Teatru Lubuskiego:

Mam kilka nominacji. Zacznę od Sky Piastowskie. Grupa, która przeżywa artystyczną drugą młodość. Duet Lipiec-Kozłowski bez kompleksów realizują swoje projekty i artystyczne marzenia. Z grupą Sky Piastowskie spotkałam się w pracy nad teledyskiem Kuby Knapa "Nie ma szans". Pełen profesjonalizm, skupienie, entuzjazm i energia, którymi zarażali na planie. Otwarci na propozycje, sami z głowami pełnymi pomysłów, po prostu chce się z nimi pracować. Premierę teledysku Kuby Knapa zorganizowali w warszawskim lanie Wisła!!! Chłopaki z Zielonej Góry udowadniają, że szerokość geograficzna nie jest przeszkodą, żeby robić filmy, spoty reklamowe czy teledyski na światowym poziomie.

Beata Żaba Małecka. Kobieta orkiestra: DJ-ka, przez lata związana z kabaretem, ale przede wszystkim aktorka!!! I nie boję się użyć tego słowa, mimo że nie ukończyła żadnej szkoły teatralnej. To najczystszy talent samorodny, co udowodniła rolami Siostry Mary Huberty w "Siostruniach" i Lubki Kozak w ostatniej premierze Lubuskiego Teatru "Ach! Odessa - Mama...". Niebywały temperament sceniczny, wrażliwość, poczucie humoru, soulowy głos, świadomość aktorska, zapał do pracy i to niezwykłe "coś", co sprawia, że nie można od niej oczu oderwać. Kiedy Żaba pojawia się na scenie, ma się ochotę chłonąć ją godzinami.

Jacek Katos Katarzyński. W zasadzie za całokształt. Poeta, pisarz, redaktor Kulturalnych Puzzli, które zawsze trzymaj ą rękę na pulsie artystycznych wydarzeń w naszym regionie. Wielki przyjaciel artystów, ich naoczny obserwator i kronikarz!!! Należą mu się aż trzy wykrzykniki. Nie tylko promuje kulturę lubuską w cotygodniowych odcinkach "Kulturalnych Puzzli", ale też wspiera radą i wszelką pomocą. Pisarz, bo niedawno, po kilkunastu latach wychodzenia z szuflady, ujrzała światło dzienne jego debiutancka powieść "Boskie zapętlenie".

(...)

Ale Sztuka! Piszcie do nas

To ostatni moment, by wyróżnić i przypomnieć najciekawsze wydarzenia kulturalne w województwie lubuskim w 2014 roku. Swoje propozycje ślijcie na adres: alesztuka@agora.pl lub pocztą tradycyjną: "Gazeta Wyborcza" w Zielonej Górze, ul. Sulechowska 4a, 65-119 Zielona Góra, "Gazeta Wyborcza" w Gorzowie, ul. Łokietka 33, 66-400 Gorzów Wielkopolski. Na państwa glosy czekamy tylko do 1 lutego (niedziela). Prosimy o uzasadnienie - krótkie, długie, jak kto woli. Listę dziesięciu nominowanych do nagrody ogłosimy we wtorek (3 lutego). Statuetki wręczymy podczas uroczystej gali, zaplanowanej na 13 lutego (piątek).

Na zdjęciu: "Ony", Teatr im. Osterwy, Gorzów Wlkp.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji