Artykuły

Łódź. Osiecka niebiesiadna

Pierwszą tegoroczną premierą Teatru Powszechnego będzie muzyczny spektakl "Oś" z tekstami Agnieszki Osieckiej. - Chcemy pokazać młodym ludziom, że Osiecka to nie folklor, nie biesiada. Nie tylko Małgorzata Rodowicz i "Małgośka", ale coś dużo głębszego i emocjonalnego - mówi Marta Jarczewska, współtwórczyni spektaklu.

W "Osi" Jarczewskiej będzie partnerował Arkadiusz Wójcik. - Poznaliśmy się w Teatrze Powszechnym i zamarzyło nam się, żeby zaśpiewać coś razem. Szukaliśmy tematu, w którym moglibyśmy się spełnić. Osiecka to było to! - opowiada Jarczewska. - To autorka opuszczona przez artystów. Jej teksty są bardzo głębokie, ale większość wykonawców je upośledza.

Aktorzy wybrali 16 tekstów, m.in. "Rebekę", "Kokainę", "Na kulawej naszej barce", "Czarne perfumy". Wykonane zostaną nie w biesiadnej estetyce czy konwencji piosenki poetyckiej, ale mocno, rockowo. Aranżacje przygotowuje Paweł Jabłoński. Zaskoczeniem będzie na przykład nowa wersja "Niech żyje bal". Wójcik: - Osiecka, jaką znamy, to takie Opole. My stawiamy na temat i na kontekst, w jakim ten utwór zabrzmi na scenie. Bohaterowie są w bardzo emocjonalnym, toksycznym związku.

Pomiędzy Nią a Nim nie będzie dialogów, wyłącznie piosenki. - Ale to nie będzie koncert - zapewnia Wójcik. - Wykorzystujemy Osiecką do opowiedzenia o tym, co dzieje się pomiędzy dwojgiem ludzi, w niełatwej relacji. Zagłębiliśmy się w biografię Osieckiej, bo to nam pomogło w interpretacji, ale opowiadamy o emocjach. Te teksty są bardzo brutalne, miejscami zaskakujące. Osiecka miała w sobie męską drapieżność.

Scenariusz wciąż powstaje. Ruchem scenicznym zajmuje się Jarosław Staniek, scenografię i kostiumy robi Wojciech Stefaniak. Prapremiera - 21 lutego (mała scena).

Osiecka [na zdjęciu] studiowała w łódzkiej Szkole Filmowej. Na ul. Włókienniczej jest upamiętniająca ją płaskorzeźba "Kochankowie z ulicy Kamiennej".

W Teatrze Powszechnym trwają też próby do dwóch spektakli, których premiery planowane są na marzec, podczas XXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. "Wytwórnia piosenek" Macieja Wojtyszki i Macieja Karpińskiego będzie opowieścią o rodzącej się w Łodzi powojennej polskiej kinematografii. Jego tematyka związana jest z powstawaniem filmu "Zakazane piosenki", dlatego też obok postaci fikcyjnych jego bohaterami będą Leonard Buczkowski i Ludwik Starski. Scenografię przygotowuje zdobywca Oscara Allan Starski. Inscenizację "Szkoły żon" Moliera przygotowuje Janusz Wiśniewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji