Artykuły

Legnica. Spektakl wyszehradzki u Modrzejewskiej

Na scenie teatru w Legnicy zobaczymy "Konferencję ptaków", której tekst napisał Peter Brook, legenda współczesnego teatru światowego, a realizują Słowak, Czech, Węgier i Polacy.

Najnowszą premierę Jacek Głomb, dyrektor teatru, nazywa "spektaklem wyszehradzkim" - udało się powołać grupę twórczą, w której skład wchodzą: Słowak (reżyser Ondrej Spisak), Czech (kompozytor Pavel Helebrand), Węgier (scenograf Szilard Boraros) i polski zespół. I tłumacze, którzy przełożyli na język polski tekst "Konferencji" - Robert Urbański i Mateusz Radomyski.

"Pewnego razu ptaki całego świata, zarówno te nam znane, jak i te nieznane nikomu, zgromadziły się wszystkie na jednej wielkiej konferencji. Kiedy się spotkały, Dudek, cały drżący z przejęcia, usadowił się między nimi: - Drogie ptaki, znalazłem się w kłopocie. Gdzie nie spojrzę, widzę same kłótnie, rozpaczliwe walki o skrawek terytorium, wojny toczone o kilka ziaren kukurydzy. Tak dłużej być nie może. Latami przemierzałem morza i lądy. Pokonałem wielkie przestrzenie i znam wiele tajemnic. Posłuchajcie. Mamy Króla. Musimy go odnaleźć. W przeciwnym razie będziemy zgubione" - tak zaczyna się ta baśń o wędrówce ptaków szukających swego króla.

Adaptacji XII-wiecznego perskiego poematu Fariduddina Attara dokonał przed 36 laty Peter Brook wraz z Jean-Claudem Carrierem. Spektakl Brooka był wystawiany na pustyni, w dżungli, w indiańskich rezerwatach, w wioskach i metropoliach.

Legnicka sztuka to polska prapremiera "Konferencji". W przedstawieniu wystąpi zespół teatru Modrzejewskiej, muzyka Helebranda będzie grana na kontrabasie i flecie, będą ją też tworzyły głosy aktorów, misy tybetańskie i instrumenty z patyków i rurek. Duża część spektaklu będzie rozgrywała się na scenie, ale obejmie on cały teatr, z foyer i widownią.

"Konferencja ptaków" w sobotę 31 stycznia o godz. 19 w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, bilety 50 zł. Kolejne spektakle 4, 5, 6, 7 i 8 lutego, bilety 17-28 zł.

Na zdjęciu od lewej: Czech Pavel Helebrand (muzyka), Węgier Szilárd Boráros (scenografia), Polak Witold Jurewicz (ruch sceniczny) oraz Słowak Ondrej Spišák (reżyseria). Na zdjęciu także drewniany, turecki yaybahar, bębnowo-sprężynowy instrument skonstruowany na potrzeby przedstawienia

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji