Artykuły

Dramat w sklepie

Ile jest cnót boskich, a ile głównych? Ilu z nas je roz­różnia? Roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo to cnoty główne. A wiara, nadzieja i miłość? Hm... boskie. Taki też tytuł - "Wiara, nadzieja, miłość" - nosi najnowsza premiera Teatru Dramatycznego.

"Wiara, nadzieja, mi­łość" oparta jest na prawdziwych zda­rzeniach. W 1932 r. do autora sztuki Odon von Horvatha zgłosił się reporter sądowy. Opowiedział historię młodej sprzedawczyni Klary Gramm niesłusznie oskarżonej i ska­zanej za oszustwo. To wła­śnie jej perypetie stały się punktem wyjścia do napisa­nia "Wiary, nadziei, miłości". Sam Horvath zaś wykorzy­stał ten wątek, żeby pokazać mały dramat zwykłego czło­wieka w zderzeniu z mecha­nizmem państwa i postawa­mi społeczeństwa.

Rzecz dzieje się 80 lat te­mu. Elżbieta, uboga dziew­czyna, pożycza pieniądze po­trzebne na wykupienie karty zezwalającej na legalny han­del. Zapożycza się u swojego pracodawcy, by zapłacić tak­że karę za wcześniejszą sprzedaż, którą prowadziła jeszcze bez koniecznych ze­zwoleń. Niespodziewanie mężczyzna bezpodstawnie oskarża ją o wyłudzenie pie­niędzy. Im bardziej Elżbieta chce się bronić, tym bardziej okazuje się, że nie pomoże jej żadna instytucja ani czło­wiek...

Odon von Horvath (1901-1938), austriacki pro­zaik i dramatopisarz pocho­dzenia węgierskiego. Autor wystawianych w ostatnich la­tach w Warszawie sztuk "Opowieści Lasku Wiedeń­skiego", "Nieznajoma z Se­kwany". W swoich utworach demaskował zakłamanie społeczeństwa i niesprawie­dliwość państwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji