Artykuły

Kraków. Goście ze Śląska, Salon i nowa scena

W tym skromnych pod względem teatralnym tygodniu polecamy "Skazanego na bluesa", który zaprezentuje gościnnie zespół Teatru Śląskiego oraz poezję Łukasza Jarosa, która zagości w Krakowskim Salonie Poezji. Czeka nas też otwarcie nowej sceny teatralnej w dawnym kinie Tęcza przy ul. Praskiej 52.

Skazany na bluesa

Chociaż w tym tygodniu krakowskie teatry nie proponują swoim fanom żadnych nowości, to zaciekawić może gościnny spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego. W niedzielę o godz. 17 widzowie zobaczą produkcję Teatru Śląskiego "Skazany na bluesa" w reż. Arkadiusza Jakubika.

"Czerwony jak cegła", "Whisky", "List do M." czy "Sen o Victorii" to utwory, których trudno nie znać. 10 lat temu na ekrany kin trafił film "Skazany na bluesa", który wyreżyserował Jan Kidawa-Błoński. Twórców zainspirowało życie i twórczość Ryszarda Riedla, przez lata frontmana Dżemu, autora tekstów piosenek, które wielu z nas nuci do dzisiaj. Dramatyczna historia wieloletniej walki z nałogiem jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów na polskiej scenie muzycznej wciąż porusza. Dowodem jest na to spektakl, który miał premierę w ubiegłym roku w Teatrze Śląskim.

"Pierwsze w Polsce przeniesienie filmowej historii Przemysława Angermana i Jana Kidawy-Błońskiego na teatralne deski. Adaptacji i reżyserii historii o Ryśku Riedlu podjął się Arkadiusz Jakubik. W głównej roli Maciej Lipina - lider wielokrotnie nagradzanego zespołu bluesowego Ścigani. Kilkunastu aktorów Teatru Śląskiego, grająca na żywo kapela, klimat śląskich malarzy naiwnych i nieśmiertelne piosenki Dżemu układają się w poruszającą historię o przyjaźni, wolności i miłości, lecz przede wszystkim o nie zawsze wygranej walce z samym sobą" - informują organizatorzy.

W niecały miesiąc od premiery sprzedano prawie 4000 biletów na przedstawienie. Spektakl docenili krytycy, widzowie, ale i przyjaciele Ryśka. - Teatralna adaptacja jest brawurowa. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dzięki oryginalnemu wykorzystaniu tych [śląskich] symboli powstał magiczny sen o Ryśku. Tak, dziś w teatrze przyśnił mi się Rysiek - mówił po spektaklu Beno Otręba, basista Dżemu. Dostrzeżono szczególnie Tomasza Kowalskiego, który za rolę Ryśka otrzymał m.in. Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców w dziedzinie teatru i muzyki. Od września w tej roli Maciej Lipina, lider zespołu Ścigani.

W spektaklu poza dużą obsadą aktorską występuje zespół muzyczny. Na instrumentach klawiszowych Adam Snopek, na gitarach Maciej Lipina/ Paweł Ambroziak oraz Sebastian Kret, Ronald Tuczykont na gitarze basowej, a Przemysław Smaczny na perkusji.

Pełna krew

W Krakowskim Salonie Poezji w niedzielne południe posłuchać będzie można poezji Łukasza Jarosza. Wstęp wolny, a bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące można odbierać od soboty w kasie Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Praska 52

W Krakowie od listopada rozwija działalność Teatr Praska 52 (ul. Praska 52). Chociaż to dopiero początki nowej sceny, to organizatorzy przypominają, że od lat miejsce to było związane z kulturą. Tam przed laty działał Dom Społeczny, który organizował dansingi, pokazy malarstwa, teatru czy kina. Od 1945 do 2006 roku mieściło się kino Tęcza, a później Scena Tęcza. W najbliższą sobotę widzowie mogą zobaczyć spektakl PWST "Młodzi Gniewni" realizowany przez studentów pod opieką Wiktora Logi-Skarczewskiego. - Aktorzy przeniosą widza w świat poezji amerykańskiej. Ze sceny popłyną słowa między innymi twórców takich jak Bob Dylan, którego wiersz "Let me die in my footsteps" stał się inspiracją dla powstania całego spektaklu - czytamy w zapowiedzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji