Artykuły

Częstochowa. Przeczytają sztukę przed premierą

W czwartek 15 stycznia warto wstąpić do klubu Carpe Diem, gdzie aktorzy częstochowskiego teatru przeczytają sztukę Yasminy Rezy "Życie: trzy wersje". Premiera spektaklu, który wyreżyseruje Piotr Machalica, już w lutym. A w kwietniu - kolejna nowość w repertuarze.

Po "Hamlecie", "Kopciuszku" i "Sprzedawcach gumek" będzie to już czwarta premiera tego sezonu. Reżyserii sztuki Rezy w przekładzie Piotra Szymanowskiego podjął się Piotr Machalica. Autorka głośnego "Boga mordu" przedstawia trzy wersje tej samej kolacji, w której uczestniczą dwa małżeństwa: Sonia i Henryk oraz Inez i Hubert. - To rzecz obyczajowa, bardzo dobrze łącząca tragizm z komizmem. Wychodzimy z punktu zero, mamy dwa małżeństwa i kilka wersji tego samego tematu - opowiada Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza.

W obsadzie spektaklu znaleźli się Iwona Chołuj, Marta Honzatko, Waldemar Cudzik i Adam Hutyra. Cała czwórka stawi się w czwartek w Carpe Diem (Al. NMP 29). Reżyser spektaklu przeczyta didaskalia. Podczas próby będzie też można usłyszeć fragmenty muzyki, którą na potrzeby spektaklu tworzy Bionulor (aktor Sebastian Banaszczyk). "Czytanie współczesnego dramatu" rozpocznie się o godz. 19, wstęp wolny. Oficjalna premiera spektaklu "Życie: Trzy wersje" 21 lutego.

Wkrótce jeszcze jedna premiera

Aktualnie teatr pracuje nad jeszcze jedną premierą. "Trener życia" Nicka Reda w reżyserii Wojciecha Malajkata jest planowany na 11 kwietnia. Wystąpią w niej Sambor Czarnota (gościnnie), Iwona Chołuj, Maciej Półtorak i Sylwia Karczmarczyk. - Widzowie czasem zwracają uwagę, że nie mamy ustalonej linii programowej. Stawiamy na różnorodne propozycje. Teraz jednak powstał taki swoisty komiczno-tragiczny dyptyk życia - dodaje dyrektor teatru. - Przy okazji powiem, że jesień zapowiada się równie atrakcyjnie. Planów jest tyle, że prawdopodobnie nie będziemy mieli czasu na przygotowanie mikołajkowego spektaklu. Zrobimy go chyba przed sezonem i przechowamy, żeby nie spalić tematu.

Obie powstające teraz premiery są przeznaczone dla dojrzalszych widzów. Za to dzieciom teatr oferuje projekt "Magia teatru", który odsłania tajniki sceny.

- Startujemy już w niedzielę spektaklem "Gałganiarz i Patyczek" [bilety kosztują 20 zł - przyp. red.]. Pierwsze warsztaty poprowadzi Agnieszka Łopacka. Opowie dzieciom o mechanizmach teatralnego świata, jak działa na widzów światło czy dźwięk. A ponieważ będzie to spotkanie karnawałowe, spotkamy się w foyer na małym poczęstunku. Zabawę poprowadzą nasi wolontariusze, którzy wytrwale wspierają działania teatru. Stroje karnawałowe będą mile widziane - zaprasza Joanna Karkoszka-Toborek, kierownik działu promocyjno-literackiego teatru.

Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Z myślą o młodych po raz kolejny będą organizowane warsztaty teatralne. Młodzież pozna tajniki teatru pod okiem m.in. Małgorzaty Marciniak i Marka Ślosarskiego. Zajęcia odbędą się od 2 do 6 lutego (koszt 250 zł).

- Takie warsztaty robimy dwa razy w roku, podczas ferii zimowych i wakacji. Za to pod koniec sezonu planujemy warsztaty dla dorosłych. Organizowaliśmy je już kiedyś, teraz chcemy, by poprowadził je reżyser Andrzej Bartnikowski. Będą to bardzo intensywne, laboratoryjne wręcz zajęcia, po sześć godzin dziennie. Właśnie prowadzimy wstępne rozmowy i pracujemy nad formułą - zapowiada Ewa Oleś, sekretarz literacki Teatru im. Mickiewicza.

W najbliższych miesiącach nie zabraknie również spotkań w ramach "Salonu poezji". To zaplanowane na 28 lutego zapowiada się szczególnie atrakcyjnie, bo jego gościem będzie malarz Tomasz Sętowski. Wydarzenie będzie połączone z teatrem malowania "Zerwany sen". Aktorzy przeczytają fragmenty pamiętników Salvadora Dali i teksty Rolanda Topora.

W nowym roku kalendarzowym teatr nie rezygnuje także z promocyjnych ofert na zakup biletów, jak "Teatr 60+" czy "Środa studencka". Jest też specjalna oferta dla mieszkańców okolicznych gmin. - Oni dodatkowo muszą jeszcze do teatru dojechać. To czasem spore koszty, a my chcemy, by też mogli cieszyć się teatrem. O terminie przygotowanych dla nich spektakli informujemy na bieżąco urzędy gmin - wyjaśnia Karkoszka-Toborek.

Bez zmian pozostają też "Szczęśliwe wtorki w teatrze". Kto w drugi wtorek miesiąca przyjdzie do kasy przy ul. Kilińskiego 15 i poda hasło (czyli "Szczęśliwe wtorki w teatrze"), może kupić bilety na spektakle w okazyjnych cenach (nie dotyczy to spektakli okolicznościowych, gościnnych i premier).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji