Artykuły

Wrocław. Wykład o Mnouchkine i Théâtre du Soleil

O poszukiwaniach Ariane Mnouchkine oraz działalności kierowanego przez nią Théâtre du Soleil mówić będzie dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska w piątek 16 stycznia o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego.

Pierwszy w roku 2015 wykład w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań "Zapomniane rewolucje: Druga Reforma Teatru" będzie próbą przyjrzenia się pięćdziesięcioletniej praktyce inscenizacyjnej Théâtre du Soleil w perspektywie ewolucji podstawowej metody pracy, jakim jest kreacja zespołowa. W centrum zainteresowania znajdzie się dynamiczny związek między przemianą postawy reżyserki, Ariane Mnouchkine, "dojrzewaniem" zespołu a specyfiką kolejnych przedstawień kształtowanych za każdym razem w odpowiedzi na określoną sytuację społeczną. Poszukiwania Mnouchkine zostaną wpisane w kluczowe dla reżyserki tradycje teatralne: przede wszystkim teatru francuskiego i Orientu. W tej perspektywie działalność Théâtre du Soleil jawi się jako realizacja idei Jacques'a Copeau i kontynuacja poszukiwań Jeana Vilara. Jednocześnie oryginalność rozwiązań Mnouchkine i jej zespołu czyni z nich "założycieli własnej tradycji". W jej ramach kreacja zespołowa obejmuje już nie tylko pracę nad spektaklem, lecz także staje się podstawowym elementem inscenizacji określonej sytuacji społecznej.

Dr Magdalena Hasiuk-Świerzbińska jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 2008 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. W ramach stażu podoktorskiego, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i realizowanego w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, od dwóch lat pracuje nad projektem badawczym "Teatr osób resocjalizowanych i zagrożonych wykluczeniem społecznym w Polsce". Jest tłumaczką książki Jacques'a Lecoqa "Ciało poetyckie" (Wrocław 2011); autorką artykułów naukowych, szkiców krytycznych, przekładów oraz licznych recenzji teatralnych. W przygotowaniu jest jej monografia dotycząca Théâtre du Soleil.

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji