Artykuły

Kraków. Niedziele dla tańca z Cracovia Danza

Balet Dworski "Cracovia Danza" powraca po przerwie do cyklu cieszącego się dużym powodzeniem wśród publiczności - "Niedziele dla tańca", czyli Cracovia Danza w Teatrze Ludowym. Raz w miesiącu, w niedzielę, zawsze o godz. 17 na gościnnej scenie teatru w Nowej Hucie zespół wystawia najciekawsze przedstawienia taneczne.

Tym razem, w ramach trzeciej edycji cyklu, zostały zaplanowane trzy różne, pod względem stylistyki i formy, przedstawienia. I tak 25 stycznia pokazany zostanie "Balet o kawie", 22 lutego wystawione będzie premierowe widowisko "Pewnego razu w Wenecji", a 22 marca "Wokół Wita Stwosza".

Czy filiżanka może tańczyć? Czy cukiernica i dzbanek potrafią jej wtórować w rytm hitów Jana Sebastiana Bacha? Okazuje się, że tak! Porcelanowy serwis wyglądający jak XVIII-wieczna porcelana drezdeńska ożywa za sprawą przedstawienia "Balet o kawie". Ten taneczno-pantomimiczny spektakl, w inscenizacji i choreografii Romany Agnel, który wpisuje się w tradycję wystawianych w XVII i XVIII wieku baletów, stworzony został na podstawie kroków i figur tańca barokowego oraz elementów ówczesnej pantomimy. Pełne humoru przedstawienie nawiązuje do obowiązującej wówczas mody picia kawy, wtedy bardzo egzotycznego i oryginalnego napoju. Spektakl został uhonorowany w kategorii Muzyka nagrodą Słoneczniki 2014 przyznawaną przez portal CzasDzieci.pl.

"Pewnego razu w Wenecji" to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell'Arte oraz tańca dawnego. Na scenie spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski "Cracovia Danza", by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do epoki Złotego Wieku w Wenecji. Komedia dell'Arte, czyli teatr rodem z renesansowej Italii, ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Premiera, która zapowiada się niezwykle ciekawie jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych.

Za sprawą spektaklu "Wokół Wita Stwosza" ożyje Ołtarz Mariacki. "Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby poruszony oglądając Ołtarz Mariacki, czy rzeźby Wita Stwosza w Kościele Św. Wawrzyńca w Norymberdze. Szczególnie dla nas, mieszkańców Krakowa, Ołtarz jest widocznym świadectwem życia ludzi z naszego miasta pod koniec XV wieku. Można by przed nim siedzieć godzinami oglądając każdą scenę i śledząc ekspresję i wyraz twarzy poszczególnych postaci. Dla mnie ołtarz jest jak teatr, jak wielka księga opowieści, gdzie zawarta jest jakaś historia. Wędruję wyobraźnią do średniowiecznego Krakowa i jak kiedyś Wit Stwosz obserwuję sceny, które wbijają się mocno w pamięć i inspirują do działań twórczych" - pisze Romana Agnel, inscenizator i choreograf. Spektakl, oparty na średniowiecznym tańcu i muzyce zostanie rozszerzony o fragmenty poematu Wit Stwosz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które przeczyta Tadeusz Malak, aktor wielu krakowskich teatrów m.in. Starego i STU, słynny interpretator poezji Teatru Rapsodycznego.

NIEDZIELE DLA TAŃCA

Balet Dworski "Cracovia Danza" w Teatrze Ludowym, godz. 17

25 stycznia 2015 - Balet o kawie

22 lutego 2015 - Pewnego razu w Wenecji - PREMIERA

22 marca 2015 - Wokół Wita Stwosza

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji