Artykuły

Opole. Siedem klas i grup objętych patronatem teatru lalkowego

Warsztaty z artystami, dyskusje po spektaklach czy udział w próbach - to aktywności, w których będą mogli uczestniczyć uczniowie siedmiu klas i grup, nad którymi w poniedziałek patronat objął Opolski Teatr Lalki i Aktora. Dla ich nauczycieli będą szkolenia.

Podpisanie listów partnerskich ze szkołami, których wybrane klasy i grupy Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki (OTLiA) objął patronatem, odbyło się w poniedziałek. Pedagog teatru i kierownik literacki opolskiego teatru Alicja Morawska-Rubczak wyjaśniła, że jest to pilotażowy projekt i nowa oferta opolskiego teatru, która ma zacieśniać współpracę pomiędzy teatrem a szkołami oraz umożliwiać poszerzanie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży.

Morawska-Rubczak podała, że w ramach projektu dzieci i młodzież z objętych patronatem placówek będą np. uczestniczyć w specjalnie przygotowanych warsztatach prowadzonych przez pedagoga teatru, aktorów czy artystów współpracujących z OTLiA oraz w dyskusjach po przedstawieniach. Będą też mogli brać udział w próbach do przygotowywanych w teatrze spektakli i w lekcjach teatralnych. W ramach patronatu szkoły mogą także liczyć na konsultacje działań teatralnych uczniów oraz na szkolenia dla ich nauczycieli.

Pedagog teatru wyjaśniła, że w projekcie chodzi zarówno o możliwość wciągnięcia dzieci i młodzieży w proces twórczy, pokazania im teatru od kulis, a w ten sposób kształcenia świadomego widza, ale też - dla samego teatru - o "rozeznanie, dla kogo tworzy". - Takie spotkania pomogą mieć nam ogląd, jakie faktycznie problemy czy potrzeby ma nasz współczesny widz - mówiła Morawska-Rubczak.

Realizacja projektu zacznie się już po feriach. Wtedy młodzież ze starszych klas patronackich będzie mogła m.in. uczestniczyć w próbach "Dziadów" w reż. Pawła Passiniego.

Zgodnie z podpisanymi w poniedziałek listami intencyjnymi opolski teatr lalki objął patronatem grupę medialną z jednej z klas Publicznego Gimnazjum im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komprachcicach, a także po jednej z klas Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Gogolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach, Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kietrzu, a także po jednej klasie z gimnazjum i liceum Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu oraz grupę stworzoną w ramach projektu innowacyjnej edukacji żłobkowo-przedszkolnej Eko Żabka.

Porozumienia ze szkołami podpisano w poniedziałek na rok. Morawska-Rubczak zaznaczyła jednak, że opolski teatr zakłada kontynuację projektu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji