Artykuły

Warszawa. Sztuka o Bogusławskim w Teatrze Dramatycznym

Furiat, intrygant, a jednocześnie patriota - taki wizerunek Wojciecha Bogusławskiego przedstawia sztuka "Szalbierz". Premiera w sobotę.

Wojciecha Bogusławskiego, aktora, reżysera, dramatopisarza, dyrektora Teatru Narodowego, sportretował węgierski pisarz Gyorgy Spiro. Jego postać pojawia się w sztuce "Szalbierz" i powieści "Iksowie". "Iksowie" byli zakazani w Polsce lat 80., a autor oskarżony o szarganie świętości (jej bohaterami są m.in. Stanisław Staszic, Kajetan Koźmian, Julian Ursyn Niemcewicz), miał zakaz wjazdu do kraju. - W tym czasie na Węgrzech zarówno powieść, dramat, jak i jego wystawienie odbiły się szerokim echem. W prapremierowym przedstawieniu Bogusławskiego grał wybitny aktor Tamas Major. Dzięki tej kreacji postać Bogusławskiego zagościła w świadomości miłośników teatru i literatury - mówi Gabor Mate, reżyser, który wystawi w Teatrze Dramatycznym "Szalbierza".

Akcja dramatu rozgrywa się w teatrze w Wilnie. Nad sceną wisi groźba bankructwa. Ma ją uratować Bogusławski, grając tytułową rolę w "Świętoszku". Sztuka powstała w czasach socjalizmu na Węgrzech. Gdy na scenie pojawiał się wątek relacji artystów i polityków, odczytywano go jako portret ówczesnej władzy. - Byliśmy naiwni. Myśleliśmy, że po zmianach politycznych sztuka będzie mniej zależna od urzędników. Ale z każdym rokiem przekonujemy się, że relacja jest równie silna, ponieważ ciągle jesteśmy dotowani z publicznych pieniędzy, a więc zależni od decyzji władzy. Artyści na Węgrzech przybierają różne strategie. Jedni chcą być blisko przyznających dotacje, przymilać się, inni konsekwentnie robią swoje - opowiada Gabor Mate.

Rok Polskiego Teatru Publicznego

Przy okazji premiery "Szalbierza" odbyła się konferencja prasowa, na której wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak zapowiedział, że ratusz włączy się w obchody Roku Polskiego Teatru Publicznego. Miasto wspólnie z Instytutem Teatralnym wyda przewodnik po warszawskich teatrach, dzięki któremu poznamy historię stołecznych scen. Publikacja ma się ukazać w połowie roku.

Najbogatszy program jubileuszowy przygotuje Teatr Narodowy. W planach m.in.: Jan Englert wystawi "Kordiana", Piotr Cieplak - "Pana Tadeusza" (co miesiąc będzie odbywało się czytanie inscenizowane jednej księgi, finalnie złożą się one na przedstawienie), będzie wielki festyn na pl. Teatralnym, a na zakończenie obchodów w lutym 2016 - premiera "Dziadów" w interpretacji wybitnego litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa.

Teatr Narodowy wyda również siedmiotomową, bogato ilustrowaną historię sceny, która obchodzi w tym roku 250. rocznicę powstania.

.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji