Zachodniopomorskie. Jubileuszowe festiwale, premiery w 2015 r.
50. Przegląd Teatrów Małych Form. Kontrapunkt w Szczecinie, także 50. Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, 20 Festiwal Gwiazd w tym kurorcie oraz wyjątkowe premiery zarówno scen teatralnych, jak i operowej planują instytucje kultury Pomorza Zachodniego w 2015 r.
Kontrapunkt, jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce odbędzie się tradycyjnie w kwietniu. Niemalże na wszystkich scenach Szczecina, mieszkańcy jak i goście będą mieć okazję oglądać spektakle, które będą walczyć o grand prix festiwalu. Zazwyczaj do Szczecina przyjeżdżają zespoły teatralne z całej Polski, a także z zagranicy. Kontrapunkt zacznie się 20 kwietnia i potrwa cały tydzień. Tak jak w poprzednich latach, jeden z festiwalowych dni odbędzie się w Berlinie. Festiwalowi towarzyszyć ma sesja naukowa o festiwalach teatralnych - powiedziała dyrektor Kontrapunktu Anna Garlicka, która nie zdradza szczegółowego programu festiwalu.
W maju zaplanowano trzeci już Ogólnopolski Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni" - to unikatowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski promujące nową formę odbioru słowa pisanego - książkę słuchaną. Dla "słuchaczy" imprezy przewidziano kilkadziesiąt wyjątkowych spotkań przy książce, koncertów i spektakli.
Rzeczniczka szczecińskiej opery Kamila Matczak rekomenduje m.in. koncert wielkopostny 20 marca, podczas którego Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie poprowadzi ceniony za świetne wykonania pierwszego z klasyków wiedeńskich Josepha Haydna Frieder Bernius, który dotąd nie gościł w Polsce.
Spektakle, wystawy i cieszące się dużą popularnością wśród publiczności spotkania z artystami to niektóre z atrakcji jubileuszowego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Odbywająca się latem w kurorcie impreza ściąga tam tłumy. Jednym z głównych punktów programu jest odciśnięcie dłoni przez artystów w Alei Gwiazd.
Współorganizatorka imprezy dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach Jadwiga Bober nie chce zdradzać szczegółów, ale przekonuje, że ta wyjątkowa edycja uzyska wyjątkową oprawę. Także jubileuszowy 50. Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach ma być wyjątkowy. Przybędzie na niego kilkadziesiąt zespołów chóralnych z całego świata - dodała Bober.
Opera na Zamku za premierę nowego roku uznaje przygotowywana na 14 kwietnia "Traviatę" Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Wyjątkową inscenizacją ma być balet "Alicja w krainie czarów", do którego choreografię szykuje solista Teatru Narodowego w Warszawie Jacek Tyski.
Dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej Anna Lemańczyk zapowiada, że w październiku po raz drugi za dziewiątą edycję Festiwalu Młodych Talentów będzie odpowiadać Katarzyna Nosowska. Dwudniowa impreza składać się ma z konkursu dla młodych artystów oraz z finału z udziałem gwiazd polskiej muzyki - dodała.
Kolejną ważną imprezą dla agencji będzie wiosenny Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Me.Ba - tym razem z dużą reprezentacją muzyków ze Skandynawii.
Dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie Adam Opatowicz rekomenduje prapremierę sztuki "Podwieczorek u Łazarza" autorstwa szczecińskiego pisarza Artura Daniela Liskowackiego. Utwór opowiada o Carlu Loewem, wybitnym kompozytorze szczecińskim i jego losach, które mają być w zamierzeniu autora metaforą losu artysty. To też wybitnie szczecińska opowieść, o historii tego miasta - podkreśliła Opatowicz. Premierze będą towarzyszyć liczne inicjatyw, takie jak koncerty.