Artykuły

Szczecin 2014 - najważniejsze wydarzenia

To był rok pod znakiem nowych projektów i nowych miejsc na mapie miasta Płyty, koncerty, artyści, festiwale, czyli szczecińska kultura w 2014 roku. Przedstawiamy subiektywny ranking najważniejszych wydarzeń kulturalnych - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Filharmonia Szczecińska była w tym roku bezkonkurencyjna, ale nasi artyści odnosili sukcesy także na innym polu. Przyjrzyjmy się ich działalności w minionym roku.

Nowe płyty BNO

Baltic Neopolis Orchestra, szczecińska orkiestra kameralna, idzie jak burza. Wubiegłym roku zespół wydał dwie płyty, które miały bardzo dobre recenzje w fachowej prasie muzycznej.

Nad wydawnictwem "Tribute to Carl Loewe", poświęconym mieszkającemu w XIX wieku w Szczecinie niemieckiemu kompozytorowi, orkiestra pracowała od 2 lat. Jej premiera odbyła się 25 kwietnia w Lóbejiin w Niemczech - miejscu urodzenia Loewego.

Nagrania do drugiej płyty powstawały w Cedyni w grudniu 2013 roku, a cała sesja trwała bardzo krótko, bo tylko cztery dni. Album nosi tytuł "Sonatina fur Alina" i został nagrany przez szczecińskich muzyków wraz z bardzo cenioną saksofonistką Aliną Mleczko. Znajdziemy na tym wydawnictwie wyłącznie polskie utwory, w całości przeznaczone na saksofon właśnie oraz instrumenty smyczkowe. Są to utwory takich kompozytorów jak Paweł Mykietyn, Jerzy Derfel (autor muzyki do filmu "Miś" S.Bareji), Jacek Grudzień oraz Edward Sielicki.

Warto również wspomnieć, że BNO nagrał pierwszy tele-dysk do muzyki klasycznej, który również zdobył nagrody.

Jazz po japońsku

Dużym sukcesem okazała się płyta "Just Musie". To projekt artystyczny szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego i japońskiego pianisty Makoto Kuriya. Artyści zaprosili do współpracy znakomitego polskiego trębacza Piotra Wojtasika oraz legendy amerykańskiego jazzu - kontrabasistę Essieta Okona Essieta i perkusistę Newmana T. Bakera.

Grupa grała koncerty w Polsce, występując m.in. w ramach projektu "Jazzmania z Nordeą" w Krakowie i Warszawie. Zespół nagrał również płytę w znakomitym Inning Studios (Tokio, Japonia). Premiera albumu (pod tym samym tytułem - "Just Musie") w Polsce miała miejsce 6 kwietna 2014 w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej trójce.

Łona i Webber w Trójce

Łona i Webber wrócili po trzech latach milczenia z życzliwą radą: "Wyślij sobie pocztówkę". To tytuł premierowego utworu wydanego na praktycznie niespotykanym już nośniku - winylowej pocztówce dźwiękowej. Medium to znane jest bardziej z szalonych lat 60. i 70. ubiegłego wieku, Łona i Webber postanowili je jednak wskrzesić - to pierwsza od wielu lat dźwiękowa kartka pocztowa na polskim rynku.

"Wyślij sobie pocztówkę" znalazło się na Liście Przebojów Trójki. Nowy singiel był też powerplay'em we wrocławskim Radio Luz oraz znalazł się na playliście wielkopolskiego Radia Afera.

Raperzy pracują nad nową płytą.

Reżyserka nagradzana

Anna Augustynowicz [na zdjęciu], znakomita reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej idziałalności artystycznej.

Odznaczenie wręczył prezydent Bronisław Komorowski z okazji Święta Niepodległości.

Augustynowicz jako pierwsza konsekwentnie wprowadzała na polskie sceny modę na młodą dramaturgię, poruszającą ważne problemy społeczne.

Ubiegły rok to także kilka nagród dla wyreżyserowanego przez nią spektaklu "Męczennicy" na ogólnopolskich festiwalach, co potwierdza jej klasę jako reżysera.

Teatr Kameralny w Bramie Portowej

Po wielu latach tułaczki w wynajmowanych salach Teatr kameralny prowadzony przez Michała Janickiego znalazł własną siedzibę w zabytkowych murach Bramy Portowej. Po trudnym remoncie pierwszą premierę zobaczyliśmy w Mikołajki 6 grudnia.

Jak zapewnia dyrektor teatr, w nowym miejcu będą wystawiani polscy dramaturdzy, a oprócz spektakli będą tu się odbywały koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.

Dr House w Szczecinie

Nieustannie wysoki poziom trzyma festiwal Szczecin Musie Fest. W tym roku wielkim sukcesem okazał się koncert brytyjskiego aktora Hugh Laurie, bardziej znanego z serialu Dr House. Grający bluesa aktor dał znakomity koncert na dziedzińcu zamkowym bawiąc szczecińską publiczność i chwaląc polską wódkę.

Festiwal Młodych Talentów

Za to nową energię dostał Festiwal Młodych Talentów, który ma nawiązaywać do tradycji z lat 60. ubiegłego wieku, kiedy w Szczecinie debiutowali tacy artyści jak Karin Stanek, Czesław Niemen czy Niebiesko-Czarni.

Dyrektorem artystycznym festiwalu została Katarzyna Nosowska z zespołu Hey, szczecinianka, która swoją karierę rozpoczynała również w Szczecinie. Pod jej przewodnictwem tym razem laureatów wybierało profesjonalne jury, które szukało wśród zgłoszonych czegoś wyjątkowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji