Artykuły

Toruń. "Machiavelli" premierowo w Muzycznym

Miłość, zdrada, zemsta, podstęp... A wszystko przy dźwiękach muzyki skomponowanej przez znanego z Kabaretu Starszych Panów Jerzy Wasowskiego. W poniedziałek w Teatrze Muzycznym premiera "Machiavellego."

Tytułowy Machiavelli jest mistrzem podstępu i politycznej intrygi. Pod pretekstem pomocy swojemu uczniowi, Kallimachowi, wykorzystuje daną mu od losu szansę i postanawia zemścić się na swoim wrogu, Calfuccim, przez którego został skazany na wygnanie. Intryga uknuta przez Machiavellego udowadnia, że ludzka głupota nie zależy ani od stanowisk, ani wykształcenia. - Postanowiliśmy wyciągnąć z tej historii wszystko to, co najlepsze - mówi Bartłomiej Wyszomirski, który reżyseruje musical.

Bartłomiej Wyszomirski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu. Współpracował m.in. z teatrami w Krakowie, Opolu, Kielcach, Zakopanem, Elblągu i Łodzi. Jest laureatem III Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dzieł Dramatycznych Szekspira za spektakl "Makbet" w Teatrze Witkiewicza w Zakopanem oraz śląskiej Złotej Maski za "Szewców" Witkacego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. "Machiavelli" to jego pierwsza realizacja w Toruniu.

Najpierw w Gdyni

Pierwotnie musical powstał w 1975 roku na zamówienie Teatru Muzycznego w Gdyni. Muzykę skomponował wspomniany Jerzy Wasowski, a libretto (oparte na "Mandragorze" Machiavellego) napisali Ryszard Marek Groński i Antoni Marianowicz. W musicalu, po raz pierwszy na scenie Teatru Muzycznego, zobaczymy Dariusza Bereskiego i Michała Chorosińskiego, których wesprą znani już widzom; Agnieszka Płoszajska, Kornelia Raniszewska, Radosław Smużny i Witold Szulc. Start o godz. 19.

Jazzowy akcent

O ile początek tygodnia upłynie w Teatrze Muzycznym pod znakiem premiery nowego musicalu, o tyle jego końcówka będzie miała niezwykle silny jazzowy akcent. W sobotę wystąpi najsłynniejszy obecnie polski gitarzysta jazzowy - Marek Napiórkowski. Wspólnie ze swoim zespołem zaprezentuje materiał z nominowanej do nagrody Fryderyka płyty "Up". Towarzyszyć mu będą m.in. Krzysztof Herdzin na fortepianie, Adam Pierończyk na saksofonie i Henryk Miśkiewicz na klarnecie basowym i saksofonie. Początek o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji