Artykuły

Legnica. "Wesołe miasteczko" na noworoczny weekend

Pierwszą noworoczną ofertą legnickiej sceny będzie dwukrotna (3 i 4 stycznia) prezentacja literacko-muzycznego kabaretu "Wesołe miasteczko" złożonego z piosenek i skeczy Juliana Tuwima. Scena Gadzickiego zaaranżowana zostanie na kabaretową kawiarnię z wyszynkiem.

Akcja "Wesołego miasteczka" toczy się na urodzinowej i dziękczynnej uroczystości zorganizowanej przez przedstawicieli lokalnych elit dla swojego burmistrza. Wyboru tekstów Tuwima do piosenek i kupletów, które w udramatyzowanej formie składają się na satyryczną opowieść o obywatelach pewnej mieścinki, dokonał kierownik literacki legnickiego teatru Robert Urbański.

Zrealizowane ze znacznym rozmachem kabaretowe widowisko według scenariusza Roberta Urbańskiego z muzyką Łukasza Matuszyka, które powstało pod reżyserskim okiem aktorki Joanny Gonschorek, swoją premierę miało 1 lutego br. Uczestniczy w nim nie tylko komplet aktorów legnickiej sceny, ale także kilkoro członków kameralnego chóru Axion, zaś na pianinie przygrywa wykonawcom Andrzej Janiga.

- Piosenki i skecze Tuwima przyniosły niegdyś ich autorowi uwielbienie miłośników estrady i zarazem nienawiść politycznych przeciwników. Jednak do dziś teksty te nie straciły ani lirycznego czaru i dowcipu, ani satyrycznej ostrości. Choć napisane niemal sto lat temu, świetnie oddają realia także współczesnego życia - zapewnia autor scenariusza tej opowieści.

- Muzycznie program jest bardzo różnorodny. Jest popowo, ludowo, kabaretowo z elementami bluesa, bossa novy, a nawet hip-hopu, z użyciem znanych cytatów muzycznych, na zmianę żartobliwie, pastiszowo i lirycznie - dopowiada kompozytor Łukasz Matuszyk.

"Z tekstów Tuwima powstały wpadające w ucho, niebanalne, pomysłowo zaaranżowane piosenki. Z towarzyszeniem świetnego chóru, brawurowo wykonują je demoniczna Panna Marylka (Joanna Gonschorek), Żona Burmistrza (Małgorzata Urbańska), romantyczni panowie Zdzisław (Mateusz Krzyk) i Eustachy (Bogdan Grzeszczak). Amplituda nastrojów waha się od lirycznego wzruszenia, gdy za mikrofon chwyta Zakochana (Magda Skiba) do rewolucyjnej furii wywołanej przez ubrane na ludowo, przygrywające sobie na skrzypcach feminizujące Aktywistki Lewicowe (Ewa Galusińska, Magda Drab)" - pisał w popremierowej recenzji Piotr Kanikowski w portalu 24legnica.pl.

"Wesołe miasteczko" to trzecia, po "Skumbriach w tomacie" (2006) i "Śpiewać każdy może" (2010), prezentacja legnickich artystów teatru pod szyldem literacko-muzycznego kabaretu "Piękna Helena".

Kabaretowe prezentacje na Scenie Gadzickiego legnickiego Teatru Modrzejewskiej w sobotę i niedzielę 3 i 4 stycznia o godz. 19.00. Bilet 30 zł (ulgowy 20 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji