Artykuły

Chcą być aktorami

Ponad setka dzieci z całej Polski zjechała w styczniu do warszawskiego Teatru "Roma" na eliminacje do musicalu "Piotruś Pan". Spośród chętnych wybrano trzydzieścioro.

W Teatrze "Roma" podczas eli­minacji najwięcej było młodych warszawiaków, choć nie brakowało dzieci ze Słupska, Wrocławia czy Zakopanego. Niektóre narzekały, że są zmęczone, bo jechały do Warsza­wy całą noc i w stolicy nie miały czasu odpocząć.

Przez cały dzień sprawdzano ich umiejętności taneczne, aktorskie i wokalne. W zatłoczonym korytarzu dzieci przygotowywały się do swo­ich występów. Najbogatszy był re­pertuar wokalny. Można było usły­szeć piosenki ludowe, kolędy, a tak­że - repertuar Edyty Bartosiewicz i zespołu Pod Budą.

- "Piotrusia Pana" przeczytałem już pięć razy, to moja ulubiona lek­tura i dlatego chciałbym wystąpić właśnie w tym przedstawieniu. Nie jestem jednak przekonany do roli Piotrusia Pana, on przecież nigdy nie dorósł, a ja kiedyś chciałbym - mówił 12-letni Krzyś z Warszawy.

Jedna z najmłodszych uczestni­czek eliminacji, 7-letnia Ela z Wro­cławia, argumentowała swój występ krótko: - Ja chcę być piosenkarką i aktorką.

W "Romie" panowała gorąca at­mosfera. Dzieci biegały od drzwi do drzwi sprawdzając, czy znalazły się na liście wybrańców. Rodzice byli nie mniej przejęci. Podsłuchiwali pod drzwiami i biegali po napoje dla dzieci.

- To właśnie dzieci będą główny­mi bohaterami tego przedstawienia. Nie ukrywam, że najtrudniejszą rolą do obsadzenia będzie postać Piotru­sia Pana. Wymaga ona dużych zdol­ności zarówno akrobatycznych jak i aktorskich - powiedział pan Janusz Stokłosa, który napisał muzykę do tego spektaklu. - Chcemy stworzyć na scenie taki świat, żeby śniło o nim każde dziecko i każdy widz. Czy nam to się uda - zobaczymy. Z pewno­ścią będzie wiele atrakcji, wśród nich między innymi piraci, a nawet fajer­werki.

Do spektaklu wybranych będzie około 30 dzieci. Dla najmłodszych spoza Warszawy będą organizowa­ne warsztaty, podczas których będą mogli pogodzić pracę nad musica­lem z kontynuowaniem nauki.

"Piotruś Pan" to cykl opowieści Szkota Jamesa Matthew Barrie'ego o chłopcu, który postanowił nigdy nie stać się dorosłym. Powstał w la­tach 1902-1911. Obok "Alicji w krainie czarów" i "Chatki Puchatka" jest jedną z najpopularniejszych po­zycji literatury dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji