Artykuły

Bajka z efektami specjalnymi

- Sześć lat czekaliśmy na ten moment, aż w końcu się udało. Te­raz możemy poinformować o pre­mierze tego musicalu - powiedział Wojciech Kępczyński, dyrektor "Ro­my". - Będzie to przedstawienie multimedialne o niesłychanych efektach dźwiękowych, świetlnych i inscenizacyjnych, jakich jeszcze chyba w teatrze polskim nie było - zapewniał dyrektor.

Na deskach teatru "Roma" pu­bliczność zobaczy specjalną trzymasztową piracką fregatę. Ten imponujący statek ma 7,5 metra wysoko­ści. Jego kadłub z bukszprytem mie­rzy 14 metrów i ma około 3 metrów szerokości.

- Początkowo premiera musicalu planowana była w Teatrze Narodo­wym, przeniesienie przedstawienia do "Romy" wymagało niemalże przebudowy tego teatru. Wzmocni­liśmy scenę, która zapadłaby się pod ważącą 7 ton wyspą - opowiadał Ja­nusz Józefowicz, reżyser i choreo­graf przedstawienia. Józefowicz za­powiadał, że podczas przedstawie­nia będzie wiele atrakcji " m.in. wy­korzystujemy język filmu, ćwiczymy też sceny, które odbywać się będą... nad publicznością".

W przedstawieniu występują dzieci w wieku 11-14 lat, które zo­stały wyłonione w drodze eliminacji. W spektaklu oprócz młodych akto­rów na scenie pojawią się także gwiazdy m.in. Edyta Geppert, Ma­riusz Czajka i Wiktor Zborowski.

Wiktor Zborowski, musicalowy Kapitan Hak, opowiadał, że praca z dziećmi była bardzo trudna, ponieważ "w bardzo krótkim czasie trzeba było nauczyć dzieci obycia na scenie". - Jestem pewien, że to bę­dzie niepowtarzalne wydarzenie, jednak przyznam szczerze, że je­stem pełen obaw, jaki będzie finał. Przez cały czas wprowadzamy je­szcze ostatnie poprawki - mówił Zborowski.

Autorem libretta jest Jeremi Przybora - poeta, satyryk, współ­twórca "Kabaretu Starszych Pa­nów". Muzykę do musicalu napisał Janusz Stokłosa. - Nie pisałem mu­zyki musicalowej, bo tak naprawdę nie wiem co to znaczy. Starałem się, aby moja muzyka przede wszystkim uwydatniała słowa, słowa mistrza Przybory - mówił Stokłosa.

"Piotruś Pan" to opowieść szkockiego powieściopisarza Jame­sa Matthew Barrie'ego o chłopcu, który nie chciał dorosnąć. "Piotruś Pan" powstał w latach 1902-1911. Należy, obok "Alicji w krainie cza­rów" i "Chatki Puchatka", do najpo­pularniejszych pozycji literatury dla dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji