Artykuły

Kraków. Mikołajkowo, tanecznie i polifonicznie

Z okazji św. Mikołaja Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie oraz krakowska Groteska przygotowała specjalne premierowe spektakle dla dzieci. Dzieciom poświęcony będzie również niedzielny Krakowski Salon Poezji. Z kolei Cricoteka zaprasza na spektakl taneczny "Stille / Polifonie".

Z okazji mikołajek na najmłodszych czekają nowe propozycje teatralne. W teatrze Groteska będzie to spektakl "Tańcowały dwa Michały" w reż. Włodzimierza Jasińskiego, a w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie "Mój pierwszy teatr", nad którym opiekę artystyczną sprawuje Jakub Porcari. Obie premiery odbędą się 6 grudnia o godz. 18.

"Dynamiczny, roztańczony i rozśpiewany spektakl oparty na znakomitej twórczości dla dzieci Juliana Tuwima. Wraz z dwoma głównymi bohaterami Dużym i Małym Michałem wyruszymy na spotkanie z szeregiem postaci występujących w znanych każdemu dziecku i dorosłemu wierszach, m.in.: Dwa Michały , Abecadło , Rzepka , Ptasie radio" czy Słoń Trąbalski " - zachęcają organizatorzy z Groteski.

Z kolei tarnowski "Mój pierwszy teatr" to spektakl performatywny na podstawie baśni Władysława Reymonta "Bunt", czyli fantazji na temat relacji zwierząt i ludzi. "Głównym bohaterem jest pies Rex. Namawia zwierzęta z dworu, w którym żyją, do odejścia od człowieka w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, gdzie mogłyby prowadzić samodzielne życie. Tysiące zwierząt domowych i dzikich wyrusza w podróż za Rexem, marząc o wolnej, zielonej, bezpiecznej krainie, w której będą panować równość, sprawiedliwość, radość i miłość. Cel wyprawy wydaje się bardzo szlachetny. Okazuje się jednak, że bez logicznego porządku człowieka i bez pracy, która tego porządek wymaga, tłum zwierząt nie jest w stanie zapanować nad rzeczywistością" - czytamy w zapowiedzi.

Polifonicznie w Cricotece

W sobotę 6 grudnia Cricoteka (ul. Nadwiślańska 2) zaprasza wszystkich miłośników tańca. O godz. 19 rozpocznie się spektakl "Stille / Polifonie" w reż. Wojtka Klimczyka z choreografią Dominiki Knapik. Co dzieje się z ludzkim ciałem w skrajnie utopijnym środowisku? Czy można popatrzeć na utopię jak na wirusa? Te pytania podejmuje najnowszy spektakl Harakiri Farmers. Czwórka tancerzy wybiera się na oczach widzów w podróż po historii myślenia utopijnego. Towarzyszy im kwartet smyczkowy grający specjalnie skomponowaną na potrzeby spektaklu muzykę.

Rozmaitości teatralne

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki od piątku do niedzieli o godz. 19 ponownie zobaczyć będzie można znakomity spektakl "Każdy musi kiedyś umrzeć, Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej". To przedstawienie Agaty Dudy-Gracz inspirowane "Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira.

W spektaklu, który zdobył nagrodą Złotego Yoricka Gdańskiego Festiwalu Szekspirowskiego 2013, niezwykłą rolę ogrywają również muzyka i śpiew - występują w nim Maja Kleszcz i Wojciech Krzak z IncarNations.

W niedzielę o godz. 10.30 w Krakowskim Salonie Poezji w Teatrze im. Słowackiego najmłodszych czeka mikołajkowe spotkanie "Gdzie mieszka bajeczka". Wiersze dla dzieci Ewy Szelburg-Zarębiny, Władysława Broniewskiego, Czesława Janczarskiego i Tadeusza Kubiaka czytać będą Anna Sokołowska, Marta Waldera, Tomasz Międzik i Sławomir Rokita ze specjalnym udziałem Anny Dymnej i Krzysztofa Orzechowskiego. W piątek i sobotę w PWST odbędzie się konferencja naukowa Wydziału Aktorskiego "Elementarne zadania aktorskie jako szczególnego typu wyzwanie pedagogiczne".

A we wtorek 9 grudnia w Grotesce o godz. 18 kolejne spotkanie z cyklu "Kod mistrzów", którego gościem będzie Krystyna Zachwatowicz. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji