Artykuły

Sztuka w nagrodę

Kiedy w 1963 roku film "Jak być kochaną" wchodził na ekrany, wszyscy spodzie­wali się kolejnego obrazu o okupacji. Wojciech Has zrobił jednak niespodziankę - akcja dzieje się głównie podczas okupacji, ale wojna służy tylko za tło poruszającej opo­wieści o tragicznej, nie spe­łnionej miłości.

Tyle o filmie inspirowanym powiadaniem Kazimierza Brandysa. Jutro w Koszali­ńskim teatrze widzowie zo­baczą spektakl inspirowany właśnie tymi dwoma dzie­łami. Reżyseruje go Weronika Szczawińska, kulturoznawczyni, eseistka. Wyreżysero­wanie sztuki jest nagrodą, którą artystka zdobyła na I Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-Teatr. Szczawi­ńska otrzymała nagrodę za spektakl "Zemsta" z Teatru Dramatycznego im. Szaniaw­skiego w Wałbrzychu.

"Jak być kochaną" prezen­tuje zmagania z opowieścią, która wymknęła się spod kon­troli i z pamięcią, od której trudno się uwolnić. Bohaterka, aktorka znana z ra­diowej audycji jako "pani Fe­licja", żyje zanurzona w prze­szłości, rozpamiętując decydujące dla niej zdarzenie - niespełnioną wojenną mi­łość. Jej konfrontacja z innymi postaciami jest w istocie walką o własną tożsamość i miejsce w historii, odnale­zione poza utartymi schema­tami mówienia, nazywania, wspominania. Pamięć płata figle, przeszłość przybiera zmienne kształty i formy, wspomnienie tworzy niebez­pieczne związki z miłosną projekcją. Ryzykowne pra­gnienie zamieszkania w cu­dzej opowieści łączy się z pra­gnieniem zamieszkania we wspólnym micie heroicznej przeszłości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji