Artykuły

Gdańsk. Miniatura nagrodzona na festiwalu w Bangkoku

Od 1 do 10 listopada Miejski Teatr Miniatura gościł z "Brzydkim kaczątkiem" na festiwalu Harmony World Puppet Carnival 2014, który odbył się w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Dyrektor Miniatury i reżyser spektaklu, Romuald Wicza-Pokojski, odebrał nagrodę dla najlepszego zespołu teatru lalkowego.

World Puppet Carnival to wielki przegląd teatrów z całego świata - w tym roku było to 165 spektakli z 80 krajów. Festiwal co roku odbywa się w innym miejscu na świecie, tym razem w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Spektakle ocenia międzynarodowe jury, które przyznaje nagrody w wielu kategoriach, m.in. dla najlepszego spektaklu festiwalu, najlepszej animacji lalkowej, najlepszego reżysera, najlepszych projektów lalkowych, najlepszego aktora i aktorki etc.

Podczas uroczystej gali zakończenia festiwalu dyrektor Romuald Wicza-Pokojski odebrał nagrodę dla najlepszego zespołu teatru lalkowego (Best Ensemble Puppet Theatre) z rąk ministra kultury Tajlandii, Viry Rojpojchanarat.

"Brzydkie kaczątko" to przedstawienie dla dzieci od 5 lat. Klasyczna bajka Hansa Christiana Andersena staje się punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości. Jednak w spektaklu szczególnie zwraca uwagę nowoczesna, atrakcyjna forma inspirowana chińskim teatrem cieni. Powstawanie spektaklu, jego warstwy wizualnej i dźwiękowej, odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej, co pobudza naturalną kreatywność małych widzów, zachęcając ich do własnych eksperymentów.

Strona festiwalu: www.harmonyworldpuppet.com

Na zdjęciu: zespół Teatru Miniatura przed teatrem w Bangkoku

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji