Artykuły

Łódź. Pinokio na bezrobociu

W Domu Literatury zorganizowano w czwartek czytanie performatywne tekstów dramatycznych napisanych w ramach projektu "Jedenaste: pracuj. Enter". Autorzy - Magdalena Żarnecka, Michał Lachman i Mateusz Sidor - wyreżyserowali minispektakle, w których wystąpili aktorzy Teatru Zamiast.

Skąd wybór tematu? - W Łodzi o pracy mówi się często i na różnych poziomach. Również w sztuce, o czym świadczy choćby spektakl "Klajster" w Teatrze Nowym - mówi Michał Lachman. - Zastanowiliśmy się, na ile praca pozwala zachować samodzielność, a na ile odbiera wolność. Jak wpływa na tożsamość i zmusza do odgrywania ról, z którymi człowiek się nie utożsamia.

Magdalena Żarnecka postanowiła wykorzystać w swoim tekście postać literacką. Bohaterem jej dramatu jest Pinokio, 15 lat po tym, jak przestał być drewnianym pajacykiem. - Nadal jest aspirujący. Czeka na stanie się pełnoprawnym człowiekiem, którego mu obiecano. Ta wizja rozmija się z rzeczywistością, bo zostaje oszukany przez wróżkę - opowiada autorka.

Pinokio, "produkt człowiekopodobny", nie może znaleźć pracy, bo nie kłamie. Gnębi, że nie ma pasji, która mogłaby dać mu satysfakcjonujący zawód. - Niestety, większość z nas jest przeciętna i kiedyś trzeba się z tym pogodzić - dodaje Żarnecka.

Na podobnym pomyśle oparli swoje teksty Michał Lachman i Mateusz Sidor. W "Kapitale" Lachman opowiedział historię trzech osób - łódzkiej fryzjerki, której zakład pracy zostaje zamknięty, jej pracującego w warszawskiej "świetlicy" brata oraz bogatego protektora-inwestora, próbującego wykorzystać ich problemy. W "Lokalach do wynajęcia" Sidora główna bohaterka traci biznes, wygryziona z (jak można się domyślać) ulicy Piotrkowskiej. Na pomoc przychodzi koleżanka, która otworzyła spółdzielnię socjalną. W tle czyha rzutki młody wilk, podkupujący konkurentów. - Chciałem opowiedzieć o etosie pracy w dzisiejszym świecie. W łódzkim kontekście, bo praca jest definicją tego miasta - wyjaśnia autor.

Dramaty zaprezentowali na scenie Domu Literatury aktorzy Teatru Zamiast - Mateusz Mosiewicz, Małgorzata Goździk, Patryk Palusiński, Jakub Kryształ i Karolina Krawczyńska. Reżyserowali autorzy tekstów. Publiczności najbardziej spodobała się zaproponowana przez Żarnecką konwencja kabaretowa.

"Jedenaste: pracuj. Enter" dofinansowało Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Inicjatywy Lokalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji