Artykuły

Warszawa. Chór Kobiet znowu na scenie

Instytut Teatralny zaprasza 9 listopada o godz. 19 oraz 13 listopada o godz. 20.30 na "Requiemaszynę" w reż. Marty Górnickiej. W drugiej połowie listopada Chór Kobiet rusza w kolejną francuską trasę - spektakl "Requiemaszyna" zostanie pokazany m. in. na Festivalu Automne en Normandie.

"REQUIEMASZYNA" to kontynuacja prowadzonej przez Martę Górnicką i jej zespół pracy nad stworzeniem nowoczesnego CHÓRU tragicznego, w której centrum leży krytyczna refleksja nad człowiekiem ustanawianym przez kulturowe, społeczne, ekonomiczne i religijne normy.

Tym razem głos CHÓRU wymierzony jest w rzeczywistość powszechnego urynkowienia. To ciało/głos społeczeństwa zakleszczonego między terrorem bezrobocia a wymogiem pracy ponad siły. Na scenie staje chór performerów, by wykonać ekstatyczne requiem dla systemu, w którym wolność zmieniła się w technologię władzy. Libretto wykorzystuje wiersze Władysława Broniewskiego, fragmenty przemówień, listów, dziecięcych wyliczanek, które CHÓR zderza z dyskursem filozoficznym i hasłami reklamowymi.

"Jestem całopalną ofiarą każdego systemu - pisał o sobie Broniewski, ujawniając dramatyczne napięcie między miażdżącą presją ideologii, a wiarą w siłę poetyckiego słowa, które miało zarazem rewolucjonizować świat i ratować podmiotowość. Dziś te teksty, przepisane na chórową maszynerię zbiorowego ciała i głosu, uderzają z nieprawdopodobną siłą. Socrealistyczny hymn pracy brzmi jak korporacyjna pieśń performansu efektywności.

REQUIEMASZYNA to esej o relacji języka i władzy. Punktem wyjścia dla tej pracy stał się rytmiczno-robotyczny język wierszy Broniewskiego i jego wstrząsający poetycki życiorys, który zmiksował się w mojej głowie z kampanią reklamową Benettona Zostań bezrobotnym roku, Marszem Imperialnym z "Gwiezdnych Wojen", dźwiękiem przeżartej rakiem krtani poety. Zależało mi na tym, by obnażyć totalitaryzm współczesnych strategii nadzoru i dyscypliny; mechanizmy, które zmieniają mieszkańców neoliberalnego raju w armię robotników/robotów."

Marta Górnicka

Prapremiera spektaklu odbyła się 24 marca 2013 roku w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, premiera francuska miała miejsce 22 maja 2013 w La Filature - Scene Nationale, Mulhouse, a premiera niemiecka - 14 czerwca 2013 w Ringlokschuppen, Mülheim an der Ruh

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji