Artykuły

Szczecin. Miłosny trójkąt na scenie Współczesnego

Współczesny przypomina klasyczną komedię Moliera "Szkoła żon", bo iluzje miłości wciąż są aktualne. Pleciuga - teksty Agnieszki Osieckiej, bo nią się myśli i opowiada.

Jedna z najsłynniejszych komedii Moliera jest o miłosnym trójkącie. Konserwatywny Arnolf (w tej roli Arkadiusz Buszko) boi się kobiet, zwłaszcza tych samodzielnie myślących. Od kilkunastu lat "hoduje" więc sobie w klasztorze idealną kandydatkę na żonę, "kompletną idiotkę" (gra ją debiutująca po studiach w łódzkiej Filmówce Adrianna Janowska-Moniuszko). Ale kiedy sprowadza ją do domu, na horyzoncie pojawia się młody rywal, w którym dziewczyna się zakochuje.

Na dużej scenie Teatru Współczesnego sztukę z 1662 r. reżyseruje Justyna Celeda. - Kiedy zaczynaliśmy pracę, wydawało się nam, że głównym tematem jest traktowanie przedmiotowo kobiety - mówi. - Ale w tej chwili zaczyna być to opowieść o tym, że wszyscy roimy sobie pewne widziadła miłosne, uciekamy w iluzję na temat miłości, nie patrząc, jaka jest rzeczywistość, po to, żeby znieść codzienność.

Jest potrzeba kunsztu

Opowieść Moliera przeniosła do roku 1900. - Ten język brzmiałby sztucznie we współczesnym kostiumie i dekoracjach - tłumaczy. - A fin de siecle to podobny moment do tego, w którym się znajdujemy, przełomu, rewolucji, wtedy przemysłowej, teraz cyf-

rowej, która powoduje, że społeczeństwo tak bardzo się zmienia.

- W teatrze jest potrzeba kunsztu, przy bylejakości wszystkiego. W tej chwili żyjemy w stadzie zebr z Galaxy, Kaskady, jednakowo ubranych - dodaje Grzegorz Małecki, autor scenografii i kostiumów. - Fin de siecle jest ostatnim

czasem, kiedy liczył się kunszt kroju.

Dla twórców ciekawe jest też to, że pracują z tekstem pisanym wierszem. - Wiersz jest czymś wspaniałym, pięknym, rytmicznym, wzbogaca prozę życia - wylicza Arkadiusz Buszko. - Niestety, tak rzadko zdarza się zobaczyć kogoś czytającego wiersze.

Premiera "Szkoły żon" na dużej scenie Teatru Współczesnego w sobotę. Bilety kosztują 40 zł. Spektakl zobaczyć będzie można w piątek, niedzielę oraz 14-19 listopada. Bilety 33-21 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji