Artykuły

Śmiechy w ciemnościach

Spektakl, które­go premiera od­będzie się o godz. 19, reży­seruje Zbigniew Marek Hass. Farsa jako gatunek po raz ostatni pojawiła się na afiszu olsztyńskiego teatru osiem lat temu.

- Od dawna przymie­rzałem się do wyreżyse­rowania tej sztuki - mówi Zbigniew Marek Hass, reżyser. - Debiu­tuję pracując nad farsą. Wciąż towarzyszy mi świadomość, że ciężko jest rozweselić ludzi. To najtrudniejsze zadanie teatru i próba dla akto­rów. Jesteśmy poważ­nym społeczeństwem i cenimy raczej prosty dowcip. "Czarna kome­dia" to spektakl przede wszystkim dla publicz­ności ceniącej inteli­gentny, wysublimowany humor.

Farsa po omacku

Tytuł spektaklu budzi różne skojarzenia. Po pierwszej scenie jednak wiadomo z czego wyni­ka. To określenie niety­powej konwencji spek­taklu, który częściowo rozgrywa się w ciemno­ści. Nagły mrok uru­chamia lawinę komicz­nych perypetii. Aktorzy zaczynają grać odwrot­nie do sytuacji - w peł­nym świetle jakby po­ruszali się po omacku, w ciemności, jakby znajdowali się w oświe­tlonym wnętrzu.

- Zgaszone światło to eksperyment, który ma długą tradycję w teatrze - tłumaczy reżyser. - To dodatkowy efekt, który na pewno nie ogranicza komunikacji z widzem.

- To kwestia przy­zwyczajenia i pracy na scenie - dodaje Dariusz Poleszak, jeden z akto­rów. - Nieprzewidziane, spontaniczne sytu­acje, które mogą się wy­darzyć, zmuszają nas do koncentracji.

Klimat bardzo aktualny

W spektaklu występu­ją barwne postacie z ty­powo angielskimi cha­rakterami. Dariusz Pole­szak zagra Brindsleya, awangardowego artystę, Katarzyna Kropidłowska to jego narzeczona Clea.

- Brindsley to artysta z wygórowanym mnie­maniem o sobie, który stara się przebić do wyższych sfer - mówi Poleszak. - Klimat i in­trygi bardzo aktualne.

Oprócz nich wystąpią: Irena Telesz, Urszula Rodziewicz, Cezary IIczyna, Jerzy Lipnicki, Marek Jędrzejczyk, Ma­ciej Mydlak. Autorem scenografii jest Woj­ciech Stefaniak.

Ożywi repertuar

76-letni Peter Shaffer, wybitny angielski dra­maturg, stworzył "Czar­ną komedię" w 1965 ro­ku. To jedna z najczę­ściej grywanych fars na

świecie, przełożona na kilkadziesiąt języków. Twórca m.in. słynnego "Amadeusza" od ponad 40 lat dzieli czas między Londyn i Nowy Jork. Każda jego nowa sztuka cieszy się uznaniem pu­bliczności. Spektakl na pewno ożywi tegorocz­ny repertuar teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji