Artykuły

Warszawa. "Rewizor" Gogola zainauguruje Festiwal Kolady

Spektaklem "Rewizor" Nikołaja Gogola w Teatrze Studio rozpocznie się w piątek w Warszawie Festiwal Kolady, prezentujący dokonania reżysera Nikołaja Kolady i prowadzonego przez niego teatru. Impreza potrwa do 17 listopada.

W ramach festiwalu zaplanowano pokazy spektakli Teatru Nikołaja Kolady z Jekaterynburga, filmów dokumentalnych, poświęconych działalności teatru, czytania tekstów dramaturgów młodego pokolenia szkoły Kolady, a także koncert. - Zaprezentujemy kulturę niezwykłego miasta, położonego dokładnie na granicy Europy i Azji - Jekaterynburga - zapowiedziała kuratorka festiwalu Agnieszka Lubomira Piotrowska.

- Postanowiliśmy zaprezentować postać niezwykłą, fenomen w kulturze Rosji - Nikołaja Koladę, w Polsce znanego głównie jako dramaturg; jego sztuki wystawiane są w polskich teatrach od wielu lat. Tym razem postanowiliśmy pokazać go z wielu różnych stron działalności, a także pokazać jego miasto. Zwykle, gdy zapraszamy teatry rosyjskie, przyjeżdżają one z Moskwy i Petersburga. Chcemy pokazać kulturę czwartego, co do wielkości miasta w Rosji, Jekaterynburga, w którym kipi życie - przekonywała Piotrowska. Jak dodała, zaprezentowane zostaną także dwa filmy dokumentalne, poświęcone Koladzie i jego teatrowi, w którym kształcą się młodzi dramaturgowie.

Spektakle festiwalowe zostały ułożone w dwa nurty: przedstawienia gościnne z Teatru Kolady w Jekaterynburgu oraz spektakle, zrealizowane przez reżysera w Polsce. Celem imprezy jest zaprezentowanie polskiej widowni nowych zjawisk w rosyjskiej dramaturgii oraz przybliżenie sylwetki Kolady.

Festiwal zainauguruje 7 listopada pokaz "Rewizora", sztuki Nikołaja Gogola w reżyserii Kolady. Wizyta tajemniczego rewizora, wysoko postawionego urzędnika, w powiatowym mieście wprowadza zamęt. Gogol obnaża małostki i słabości swoich bohaterów, usiłujących zachować twarz i uratować posadę w obliczu możliwego rozliczenia. Mieszkańcy chcą wypaść jak najlepiej podczas inspekcji. Satyra Gogola należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych prac teatralnych w historii rosyjskiego teatru. Jej premiera odbyła się w 1836 r. w Moskwie i Petersburgu.

- Sztuka Gogola jest doskonale znana. Była wielokrotnie wystawiana także w Warszawie. My mamy swoją wersję. Głównym tematem spektaklu jest to, co mówił Gogol - w Rosji są dwa nieszczęścia: głupcy i drogi. Mówią mi, że w Polsce jest podobnie. U was niektóre drogi są dobre, u nas wszystkie złe, ale głupców starcza i tu, i tu; i w Ameryce, Niemczech i Francji, wszędzie - powiedział Kolada podczas poniedziałkowej próby medialnej. - Spektakl jest o tym, jak my wszyscy bywamy poniżani: przez władzę, państwo, w rodzinach, przez przyjaciół. Aktorzy są poniżani w teatrach, poprzez wszystkich, którzy mają nad nimi władzę. Nawet ja ich poniżałem na próbach, krzyczałem na nich - żartował reżyser.

Występują m.in.: Krzysztof Stelmaszyk, Dorota Landowska, Natalia Rybicka, Łukasz Lewandowski, Modest Ruciński, Łukasz Simlat, Mirosław Zbrojewicz, Eryk Kulm, Wojciech Żołądkowicz, Michał Żerucha, Monika Obara.

Wśród pozostałych spektakli, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu znalazły się: "Marzenie Nataszy" Jarosławy Pulinowicz, "Borys Godunow" Aleksandra Puszkina, "Hamlet" Williama Szekspira, "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa, "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa oraz "Maskarada" Michaiła Lermontowa. Wszystkie spektakle oglądać będzie można na deskach stołecznego Teatru Studio.

Ponadto organizatorzy przygotowali filmy dokumentalne: "Jestem stąd" (2014) w reżyserii Ilji Kukina, "We mgle" (2012) Sergieja Łoźnicy, "Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków" (2012) Aleksieja Fiedorczenko oraz "Szczęście ty moje" (2010) Łoźnicy. Zaplanowano także spotkanie z Aleksiejem Fiedorczenką.

Odbędą się również spotkania z Nikołajem Koladą, warsztaty z reżyserem, debaty, a także koncert grupy rockowej Kurara, której wokalistą jest jeden z aktorów Teatru Kolady, Oleg Jagodin.

Szczegóły programu Festiwalu Kolady dostępne są na stronie internetowej www.teatrstudio.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji