Artykuły

TVP. "spiewanna@alkestis.pl" w TVP Kultura

14 grudnia o g. 0.10 TVP Kultura w programie "Mediokracja" zaprezentuje telewizyjną adaptację nowej sztuki Videoteatru Poza Jolanty Lothe i Piotra Lachmanna "spiewanna@alkestis.pl".

W grudniowych programach "Strefy" zobaczymy wielu znakomitych gości. Mistrzem ceremonii podczas "Nocy artystów" będzie Cezary Bodzianowski, artysta performance, tegoroczny laureat prestiżowych Paszportów "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych

Nocny Stróż

W"Nocnym stróżu", cyklu poświęconym tematyce śmierci - prowadzonym przez Wojciecha Eichelbergera, dyskusja będzie poświęcona refleksji nad miejscem i znaczeniem śmierci, przemijania i żałoby w różnych kulturach i religiach.

Gośćmi programu będą Lama Rinczen, zakonnik buddyjski, przewodniczący Polskiej Unii Buddyjskiej oraz ksiądz Tadeusz Bartoś, dominikanin, doktor filozofii.

Taper

"Taper" to program, w którym nieme filmy z początku XX wieku ilustrowane są muzyką współczesnych wykonawców. W grudniu gościem "Tapera" będzie zespół Cała Góra Barwinków, który zagra na żywo do filmu "Charlie ucieka", komedii Chaplina z 1917 roku Muzyka Barwinków to oryginalne połączenie melodyjnego ska i reggae, podane w punkowej dynamice.

Zespół powstał przed siedmioma laty. Występują w nim: Tomasz Kaczmarek (gitara rytmiczna, śpiew), Artur Wilk (gitara), Marek Grzybowski (perkusja), Paweł Tyrała (saksofon), Maciej Kulej (instrumenty klawiszowe), Przemysław Gaj (puzon) i Daniel Michoń (trąbka). Duży wpływ na muzykę CGB miały karaibskie poszukiwania grupy The Clash, wśród innych inspiracji muzycy wymieniają 2Tone, Dr Ring Ding, Toaster, a także polskie grupy reggae i ska z lat 80. i 90.

S-FORMA

W kolejnej edycji "S-FORMY" - programu poświęconemu artystycznemu wideo, będziemy mogli poznać ciekawe zjawiska kultury multimedialnej w Polsce i Europie. Obejrzymy relację z muzyczno-elektronicznego pokazu multimedialnego Tiny Little Elements w warszawskim kinie Luna, w wykonaniu wiedeńskiego duetu Lia Sili i Sebastian Meissner.

Interesującą propozycją na zakończenie roku będzie program "Muzykoterapia vs. Dobry Rafał" - z udziałem muzyków warszawskiej sceny niezależnej: Dominika Trębskiego (trąbka i elektronika), Izy Kowalewskiej (wokal) oraz Wojciecha Traczyka (kontrabas). Zespół wypracował własny styl, będący mieszanką lounge, latin i nu-jazzu. Stronę wizualną występu przygotuje Dobry Rafał.

Ponadto w programie "S-FORMA/video art" Kinga Kiełczyńska przedstawi nowości ze sceny berlińskiej.

Mediokracja

"Mediokracja" zaprezentuje telewizyjną adaptację nowej sztuki Videoteatru Poza Jolanty Lothe i Piotra Lachmanna - "spiewanna.@alkestis.pl". Ten eksperymentalny teatr z Warszawy łączy grę aktorską z elementami narracji, którą tworzą rozbudowane sekwencje nagrań wideo. Widowiska te cechuje nie tylko siła wyrazu, ale przede wszystkim przewrotny i pełen humoru dialog z obrazem wideo.

W "spiewannie..." Videoteatr Poza podjął pierwszą próbę realizacji miniopery wideo. Fabuła jest trawestacją greckiego mitu o Alkestis, kobiecie, która oddała życie za ukochanego i w nagrodę za swoją ofiarę wróciła z zaświatów. W spektaklu występują m.in. Maria Peszek, Artur Stefanowicz i Anna Chodakowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji