Artykuły

Częstochowa. Finał Przeglądu Teatralno-Muzycznego Osób Niepełnosprawnych

Kończy się trzecia edycja akcji "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie". Na finał zaplanowano Przegląd Teatralno-Muzyczny Osób Niepełnosprawnych "Maskarada", która odbędzie się w piątek 24 października w hali sportowej przy ul. Żużlowej. Początek o godz. 10, wstęp wolny.

Akcja wystartowała we wrześniu. W ramach przedsięwzięcia Fundacja Oczami Brata zorganizowała już grę miejską "Od okupacji do wolności", happening "Malowanie za Puchatkiem" i salon poezji.

-Projekt "(Nie)pełnosprawni - aktywni kulturalnie" organizujemy po, aby promować uzdolnione osoby z niepełnosprawnością. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie tylko osoby pełnosprawne potrafią tworzyć coś wspaniałego w różnych materiach artystycznych. Niestety, wciąż brakuje przestrzeni do zaprezentowania talentów osób mniej sprawnych. Warto zaznaczyć, iż są wśród nas również niepełnosprawni artyści, którzy często są zapomniani i niedoceniani- wyjaśnia szef fundacji Paweł Bilski.

Tegoroczną akcję zwieńczy wspomniana "Maskarada". W piątkowej imprezie wezmą udział artyści z grup teatralnych, muzycznych i tanecznych nie tylko z Częstochowy, ale i całego województwa śląskiego. Nasze miasto reprezentować będą grupa teatralne "Michalinki" i "Kameleon", Teatr Drabina, grupa teatralno-muzyczna "Pszczółki", grupa teatralno-taneczna "Bees" oraz grupa taneczna "Ziomki 28". Wystąpi także niepełnosprawny wokalista Robert Mateuszuk. Ten 26-latek śpiewał już w radiu i telewizji, brał udział w wielu festiwalach i przeglądach. Często zdobywał pierwsze miejsca, godnie reprezentując Częstochowę.

Z kolei z Chorzowa przyjedzie Teatr Dnia Szóstego, z Zabrza grupa teatralna Bez Nazwy, a z Tarnowskich Gór Teatr "Za ścianą". Swój talent zaprezentują też goście z Sosnowca i Łaz, a także zespół Mistic Dance (Karolina Krzyczkowska i Cezary Boszka) z Lublińca.

- "Maskaradę" traktujemy jako święto osób z niepełnosprawnością, święto niepełnosprawnych artystów. Warto przyjść, zobaczyć, poczuć niesamowitą atmosferę i przekonać się, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy - zaprasza Bilski.

Podczas przeglądu projekt "(Nie)pełnosprawni- aktywni kulturalnie" zostanie podsumowanie. Zaplanowano też wręczenie nagród uczestnikom gry miejskiej. Nie zabraknie również dodatkowych atrakcji, takich jak: mobilne studio fotograficzne, wata cukrowa czy animacje artystyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji