Artykuły

Francja. Chórzyści odmówili występu z powodu muzułmanki w nikabie

Chórzyści paryskiej Opery Bastylii odmówili występu w drugim akcie "Traviaty" Giuseppe Verdiego z powodu obecności na sali muzułmanki w nikabie - stroju zakrywającym całe ciało oprócz oczu.

Noszenie nikabu jest oficjalnie zabronione w miejscach publicznych we Francji. Podczas antraktu artyści poinformowali dyrekcję placówki, że nie wystąpią w kolejnym akcie, póki obowiązujące prawo nie będzie przestrzegane w budynku opery. Wyjaśnili, że strój tego typu jest to dla nich symbolem zniewolenia muzułmańskich kobiet.

Ochrona poinformowała bogatych turystów z Zatoki Perskiej, że kobieta powinna odsłonić twarz lub będą musieli opuścić gmach opery. Para zdecydowała się opuścić budynek.

Informacje z oburzeniem przyjęły islamskie organizacje, które uważają, że turyści powinni otrzymać zwrot kosztów biletów.

Sprawę skomentowało francuskie ministerstwo kultury, informując że personel placówek publicznych otrzyma instrukcje, by kobiety z zakrytymi twarzami nie były wpuszczane. Pracownicy w sposób uprzejmy, ale jednocześnie zdecydowany mają informować, że noszenie nikabów i burek jest zakazane w miejscach publicznych.

W przypadku niedostosowania się do poleceń, informowana będzie policja. Za noszenie elementów zakrywających twarz grozi we Francji mandat w wysokości 150 euro oraz obowiązkowy udział w kursie praw obywatelskich.

Mężczyznom, którzy zmuszają kobiety do zakrywania twarzy grozi rok pozbawienia wolności i 30 tysięcy euro grzywny. W przypadku kobiet niepełnoletnich grozi kara dwóch lat więzienia i 60 tysięcy euro grzywny.

RMF FM

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji