Artykuły

Poznań. "Pigmalion" wg Ziemilskiego w CK Zamek

W ramach ostatniej odsłony interdyscyplinarnego programu "My, mieszczanie", 25 października w Centrum Kultury Zamek, odbędzie się premiera spektaklu Wojtka Ziemilskiego "Pigmalion", opowiadającego o represyjnym wymiarze mieszczańskiego modelu życia.

Program performatywny "My, mieszczanie" realizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, na różne sposoby porusza tytułowy temat mieszczaństwa i kondycji współczesnej klasy średniej. Mieszczaństwo to poznański fenomen, jak nigdzie indziej w Polsce, fantastycznie tu zachowany. Czy posiada ono swój etos, czy tylko formę zewnętrzną, na którą składa się zestaw formalnych obyczajów, zachowań, rytuałów takich, jak "słodkie" po niedzielnej mszy, futro na Wszystkich Świętych, upięte firanki i różnorodny zestaw innych mentalnych zachowań?

***

25.10. g. 20 / Sala Wielka / bilety: 20 zł

PIGMALION reż. Wojtek Ziemilski / PREMIERA!

W ramach ostatniej odsłony interdyscyplinarnego programu "My, mieszczanie" zapraszamy na premierę spektaklu Wojtka Ziemilskiego "Pigmalion".

Schemat fabularny "Pigmaliona" G.B. Shawa jest znany i prosty: profesor Higgins zakłada się ze swoim przyjacielem Pickeringiem, że w ciągu sześciu miesięcy wprowadzi na salony biedną kwiaciarkę Elizę. Profesor uczy dziewczynę zasad gramatycznej mowy oraz towarzyskiej ogłady, po czym wprowadza ją na przyjęcie i wygrywa zakład. Ta historia była zwykle czytana jako romans, w istocie jednak jest opowieścią o społecznym treningu, który musi przejść każdy, kto chce wieść życie członka mieszczańskiej elity. Powtarzanie słów, nauka języka jako symboliczny moment nabywania kompetencji kulturowych - ta sytuacja stanie się centrum przedstawienia Wojtka Ziemilskiego. Wokół podobnych wątków krążył reżyser już kilkukrotnie, m.in. w "Poor Theatre", gdzie trójka kilkuletnich dzieci została zmuszona do powtarzania fragmentów "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego. Jednym z punktów odniesienia staną się tu też słynne spektakle Akademii Ruchu z cyklu "Lekcja angielskiego". U Ziemilskiego "Pigmalion" posłuży również do zbudowania metafory o szerszym znaczeniu: zostanie wykorzystany do zdiagnozowania sytuacji duchowej Polaków po 1989 roku. Polskie społeczeństwo po politycznym przełomie wielokrotnie było instruowane, że musi przejść skomplikowany proces "edukacji do demokracji": nauczyć się odpowiednich sposobów zachowania, by zasłużyć na miejsce pośród "normalnych", cywilizowanych narodów Zachodu. Całą retorykę, która podpowiadała konieczność podobnej kuracji, z dzisiejszej perspektywy należy uznać za postkolonialną. Nie była ona zbyt odległa od retoryki profesora Higginsa.

Reinterpretacja klasycznej historii o ubogiej dziewczynie, która poddana zostaje wychowawczemu treningowi, by wejść w końcu w rolę mieszczki. Z "Pigmaliona", zarówno w wersji George'a Bernarda Shawa, jak i w wydaniu musicalowym, czyli "My Fair Lady", Wojtek Ziemilski wydobywa istotne pytania na temat represyjnego wymiaru mieszczańskiego modelu życia.

***

Wojtek Ziemilski - reżyser teatralny, artysta wizualny. Urodził się w 1977 roku w Stanford (Kalifornia). Tworzy prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii.

***

W przedpremierową sobotę, 24.10 o g. 18 zapraszamy na spotkanie podsumowujące badania socjologiczne nad współczesnym mieszczaństwem, Poznamy odpowiedzi na pytania co to znaczy "mieszczański"? czy to człowiek oszczędny i pracowity?czy może "mieszczaństwo" to określenie dla zadufanych snobów? W sobotę dr. Filip Schmidt (socjolog UAM)oraz dr Marta Skowrońska (socjolog UAM), spróbują opowiedzieć nam o mieszczanach, ich cechach szczególnych.

Tego samego dnia zapraszamy na pokaz filmu "My fair lady" z 1964 roku, reż. George Cucor (24.10. g. 20.30 / Sala Kinowa / bilety: 5 zł). Fantastyczny musical będący adaptacją dramatu "Pigmalion. Romans w pięciu aktach" G.B. Shawa i powstałego w jego oparciu spektaklu muzycznego "My fair lady" z muzyką Fredericka Loewe. Klasyka światowego kina z cudowną Audrey Hepburn w roli głównej. Film nagrodzony ośmioma Oscarami i całym mnóstwem innych nagród i wyróżnień!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji