Artykuły

Poznań. Premiera dramatu "Oblężenie"

Sztuka "Oblężenie" o relacjach matki i oskarżonego o pedofilię syna misjonarza będzie miała prapremierę 22 października w Teatrze Polskim. Dramat zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości".

Autorem dramatu jest Piotr Rowicki. "Oblężenie" opowiada o toksycznej relacji matki i syna - misjonarza, który wraca do kraju oskarżony o pedofilię. Dramat koncentruje się na tym, co dzieje się między nimi w sytuacji oskarżeń i najazdu dziennikarzy. Jak przyznaje autor, "Oblężenie" oparte jest o historię polskiego księdza, który pracował na Dominikanie.

Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej reżyserka przedstawienia Joanna Zdrada temat "Oblężenia" jest "z gruntu kontrowersyjny". - Piotr Rowicki poprowadził sztukę z dużą klasą. Oparł historię na trudnej, toksycznej relacji matka-syn. Sztuka zderza miłość macierzyńską z sytuacją, która przerasta bohaterów - mówiła.

Zdrada dodała, że głównym celem dramatu jest pokazanie "zaplecza i wpływu mediów oraz ich roli w zdarzeniu".

Według dyrektora Teatru Polskiego Pawła Szkotaka, dramat jest tak poprowdzony, że nie przesądza o winie głównego bohatera. "Osąd pozostawiony jest odbiorcom" - dodał.

W oblężeniu występują aktorzy Teatru Polskiego Michał Kaleta i Teresa Kwiatkowska.

"Metafory Rzeczywistości" to ogólnopolski konkurs na dramat poświęcony współczesnej problematyce. Głównym celem projektu jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

Na organizowany przez Teatr Polski konkurs nadesłano prawie 200 tekstów. "Oblężenie" zdobyło główną nagrodę i nagrodę publiczności. Rowicki jest również laureatem "Metafor" z 2010 r., dwa lata wcześniej jego tekst zdobył wyróżnienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji