Artykuły

Katowice. "Dubbing Street" i "Morfina" - wkrótce w Śląskim

Dwie prapremiery - "Dubbing Street" znanego czeskiego scenarzysty i reżysera Petra Zelenki oraz "Morfinę", opartą na głośnej powieści Szczepana Twardocha - planują na najbliższe dni i tygodnie artyści z Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach.

Na premierze "Dubbing Street", która odbędzie się już w najbliższy weekend, pojawi się autor sztuki, Petr Zelenka.

Artyści przygotowujący spektakl "Dubbing Street" podkreślali podczas wtorkowej konferencji prasowej, że kluczową kwestią było uzyskanie czeskiego, lekkiego charakteru gry aktorskiej, co w przypadku polskiej, "nieco bardziej dramatycznej natury", nie było takie łatwe.

- To ciężka praca, której celem jest uzyskanie efektu tzw. "czeskiego grania" - lekkości, finezji, płynnego przechodzenia od dramatu w farsę. Jestem ciekaw reakcji Petra Zelenki na naszą wersję. Widziałem tę czeską, z czeskimi aktorami. Powiem nieskromnie, że nasi aktorzy są lepsi - powiedział dyrektor teatru Robert Talarczyk, który reżyseruje "Dubbing Street".

Jak powiedziała kierownik literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo, historia Zelenki jest pretekstem do refleksji nad współczesną komunikacją - czy współcześni ludzie mówią jeszcze własnymi słowami, czy też posługują się cytatami z popkultury, nie mogąc porozumieć się w inny sposób się.

Premiera "Dubbing Street" będzie częścią "czeskiej niedzieli w Katowicach". 19 października w południe w kawiarni Sceny w Malarni rozpocznie się cykl spotkań poświęconych tematyce czeskiej. Reportaże o Czechach i ich kulturze będą czytali aktorzy Anna Wesołowska i Wiesław Kupczak. Po południu Zelenka spotka się z widzami w kinie Kosmos, gdzie zostaną pokazane jego filmy. Kolejne spotkanie z reżyserem zaplanowano też po wieczornym spektaklu na Scenie w Malarni.

Prapremierę "Morfiny" - historii śląskiego arystokraty, rozgrywającej się w Warszawie na początku niemieckiej okupacji - zaplanowano na 8 listopada. Reżyserii podjęła się Ewelina Marciniak. Przedstawienia będą odbywały się nie na scenie teatru, lecz w Galerii Szyb Wilson. Reżyserka powiedziała, że "wyprowadza" spektakl poza teatr, by uzyskać efekt przestrzeni muzealnej.

- Nie wyobrażam sobie realizacji spektaklu wyłącznie w wątku awanturniczym, melodramatycznym. Chcę opowiadać przede wszystkim o relacji pamięci i historii, o tym jak historia rości sobie prawa do bycia obiektywną i jak jednostkowe doświadczenie nie poddaje się temu - powiedziała reżyserka.

Talarczyk powiedział, że teatr postanowił zaadaptować dwie w ostatnich latach najważniejsze książki związane ze Śląskiem, poza "Morfiną" chce wystawić także "Czarny ogród" Małgorzaty Szejnert - również nagradzaną opowieść o kilku śląskich rodach z Giszowca na tle historii Śląska, Niemiec i Polski.

Dyrektor przypomniał, że sam Twardoch, który za "Morfinę" otrzymał m.in. Paszport Polityki, pisze opierający się na tej powieści scenariusz filmowy. - Dzięki temu, jak powiedział kolokwialnie, nie będzie się wpieprzał w naszą adaptację - żartował Talarczyk.

Zastępca dyrektora teatru Krystyna Szaraniec przypomniała podczas konferencji prasowej, że katowicka scena będzie wkrótce obchodziła 107. urodziny. - Nie jest to okrągła rocznica, ale od stulecia zaczęliśmy liczyć każdy rok, bo każdy rok jest wyjątkowy. W ciągu ostatnich 10 lat nasz teatr odnalazł nowy kontakt z widzem. Czerpie z pokładów śląskiej tożsamości oraz z klasyki polskiej i światowej - powiedziała.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji