Artykuły

Lublin. Spektakl dla małych pacjentów

Znani lublinianie zagrają w przedstawieniu i zatańczą. To wszystko w szczytnym celu. Chcą zebrać pieniądze na sprzęt potrzebny do operacji dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Chodzi o akcję "Znani, a nieznani...". Na pomysł jej zorganizowania wpadli nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum nr 15 mieszczącego się przy ul. Elektrycznej. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja. Znani lublinianie będą podzieleni na dwie grupy - teatralną i taneczną. Ta pierwsza weźmie udział w przedstawieniu, które przygotuje i wyreżyseruje ją Natasza Ziółkowska-Kurczuk, dziennikarka i reżyserka. Wystąpią w nim m.in. Ewa Dumkiewicz-Sprawka, szefowa wydziały oświaty i wychowania w lubelskim ratuszu, prof. Iwona Hofman, prodziekan Wydziału Politologii UMCS, Bogusław Benek Byrski, aktor i reżyser, Krzysztof Komorski, wiceprezes Radia Lublin, Krzysztof Kutarski, dyrektor Teatru Muzycznego czy Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Na scenie można będzie zobaczyć natomiast lubelskiego kuratora oświaty Krzysztofa Babisza czy pisarza Bernarda Nowaka.

Jednak nie sama impreza jest najważniejsza. Akcja ma bowiem cel charytatywny. Przed występem można będzie nabyć cegiełki w cenie 30 zł. Odbędzie się też aukcja prac znanych plastyków z Lublina i Kazimierza Dolnego. Poprowadzi ją Piotr Zieliński właściciel galerii "Wirydarz". Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu. Organizatorzy chcą zebrać fundusze na szybkoobrotową wiertarkę do zabiegów neurochirurgicznych. - To urządzenie, które służy do błyskawicznego otwarcia czaszki podczas operacji. Chodzi głównie o pacjentów z guzami mózgu, których mamy coraz więcej czy po wypadkach komunikacyjnych. Wiertarka, której obecnie używamy, to sprzęt już wysłużony. Natomiast ta, o którą się staramy, to urządzenie nowej generacji, które pozwoli skrócić czas operacji i ułatwi pracę chirurgom - mówi Agnieszka Osińska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

Koszt takiej szybkoobrotowej wiertarki do operacji mózgu to około 50 tysięcy złotych. Jak dla szpitala do dużo. Jednak jest spora szansa, że organizatorom akcji "Znani, a nieznani..." te pieniądze uda się zdobyć.

Podczas pierwszej imprezy zebrali bowiem 11 tys. złotych na pomoc podopiecznym hospicjum im. Małego Księcia. Ubiegłoroczny wynik był już zdecydowanie lepszy. Zebrano blisko 42 tys. zł, które przeznaczono dla podopiecznych Hospicjum Dobrego Samarytanina.

Impreza organizowana przez pedagogów z Gimnazjum nr 15 ma się odbyć 13 listopada o godz. 18 w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego przy ul. Jaczewskiego

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji