Artykuły

Gdańsk. "Dzienniki Majdanu" na festiwalu w ECS

Premiery filmowe, spotkania z artystami, debaty, muzyka i teatr. 15 października rozpoczyna się All About Freedom Festival, już po raz ósmy organizowany przez Europejskie Centrum Solidarności. Po raz pierwszy w nowej siedzibie przy placu Solidarności 1 w Gdańsku.

Na początek polska prapremiera filmu Siergieja Łoźnicy, dokumentującego przebieg buntu na Majdanie od pierwszych dni aż do obalenia władzy - "Majdan. Rewolucja godności". Dokument był prezentowany m.in. na tegorocznym festiwalu w Cannes. Z widzami po projekcji spotka się reżyser.

***

8 listopada, w ramach aneksu do festiwalu, spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie - "Dzienniki Majdanu" Natalii Worożbyt w reżyserii Wojtka Klemma.

Tekst dramatu Natalii Worożbyt miał już w Gdańsku swoją premierę. W marcu 2014 roku ukraińscy dramaturdzy i aktorzy przybyli z Kijowa do Gdańska na TEATRALNY MAJDAN, aby przeczytać dramaty dokumentalne, które powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Tekst okazał się bardzo autentyczny, ponieważ przedstawili go świadkowie i uczestnicy wydarzeń na Majdanie.

23 marca 2014 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury przeczytali dramat Niebieski Bus Dimy Lewickiego, ukraińskiego dramaturga i scenarzysty, który odsłonił przesłanki protestujących, narastającą atmosferę strachu, a jednocześnie poczucie dumy ze współtworzenia historii.

Dzień później na scenie Malarnia teatru Wybrzeże rozbrzmiał dramat Natalii Worożbyt.

- Nie tak dawno my walczyliśmy o naszą wolność, mam nadzieję, że ofiary Majdanu przyczynią się do powstania wolnej Ukrainy - mówiła po prezentacji dramatu jedna ze słuchaczek.

TEATRALNY MAJDAN odbył się z inicjatywy Agaty Sadowskiej, współpracowniczki portalu www.teatromiasto.pl.

Za kanwę dokumentalnego scenariusza posłużyły spisywane na gorąco relacje uczestników protestów na kijowskim Majdanie Niezależności, poczynione przez ruch teatralny Nowy Dramat Ukraiński. Ruch powstał na fundamencie festiwalu Tydzień Najnowszego Dramatu, który od 2011 roku odbywa się każdej jesieni w Kijowie, gromadząc dramaturgów, reżyserów, aktorów i teatrologów. Członkowie ruchu starają się prowadzić dialog z rzeczywistością, podejmować tematy trudne, być rzetelnymi i szukać nowych dróg w sztuce.

Dzienniki Majdanu poczyniła Natalia Worożbyt - dramaturg i scenarzystka. - Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie - mówi Natalia Worożbyt. - Jedyną wadą autorów projektu jest to, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość.

W spektaklu Klemma gorące relacje uczestników protestu zamieniają się w odległe wspomnienia. Ukraina przyszłości przypomina zakład produkcyjny. Na zewnątrz wciąż trwa wojna. Czyja to kolonia? Kto z niej czerpie zyski? Czy każda rewolucja musi zostać zdradzona?

***

Dzienniki Majdanu

8 listopada 2014 | godz. 18

tekst | Natalia Worożbyt

reżyseria | Wojtek Klemm

przekład | Agnieszka Lubomira Piotrowska

produkcja | Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

scenografia | Anna Met

dramaturgia | Joanna Wichowska

muzyka | Micha Kaplan

ruch sceniczny | Efrat Stempler

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji