Artykuły

Wrocław. Błazny o świecie

"Szkoła błaznów" to przedstawienie inspirowane dziełem Michela de Ghelderode'a o tym samym tytule, które opowiada o szkole błaznów dążących do śmierci jednego z bohaterów sztuki. Dziś we Wrocławskim Teatrze Pantomimy premiera spektaklu w reż. Zbigniewa Szymczyka.

- Wzięliśmy z dramatu jedną sekwencję. To kończąca spektakl wypowiedź jednej z postaci. Mówi ona, że prawdziwa sztuka bazuje na okrucieństwie - zdradza reżyser spektaklu Zbigniew Szymczyk.

Premierowy spektakl Teatru Pantomimy ma formę "patchworku". To posklejane sceny będące przypowieściami o okrucieństwie i tym, co nas otacza.

- Nasz świat, pomimo że ma akty prawne i konwencje praw człowieka, nadal jest tego pełen - mówi Szymczyk. - Spektakl będzie swego rodzaju tomikiem pantomimicznych wierszy, napisanych językiem ruchu i tańca.

Przedstawienie postawi przed widzem pytania na temat okrucieństwa, przemocy, prześladowań. Z tej perspektywy przyjrzy się dziejom historii. Jak zauważa reżyser, podejmowany na scenie Lemat okrucieństwa, ma swoje korzenie już w piaskownicy i dziecięcych zabawach.

- Bawimy się w Króla Lula, który decyduje, o ile kroków mamy się przesunąć. Już tworzy się pewnego rodzaju hierarchia. W dorosłym życiu wygląda to jednak zupełnie inaczej. Tutaj Królem Lulem może być człowiek, który ma pistolet w ręku - zauważa Szymczyk. - Dlatego też spektakl przyjmuje trochę formę dziecięcych zabaw.

Okrucieństwo to jednak niejedyny temat, jaki zostanie poruszony w spektaklu Pantomimy. Będzie on bowiem mówić również o współczesnych błaznach. - Staraliśmy się uwspółcześnić tę historię. Spojrzeć na nią okiem człowieka, który żyje tu i teraz. Chcieliśmy zastanowić się nad tym, jak wygląda błazeństwo dzisiaj - mówi reżyser. - Pokażemy, że istnieje coś, czego być może nie dostrzegamy. A refleksja nad tym należy już do widza.

Premiera w piątek o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim. Kolejne spektakle 11,12,16,17,18,19 października. Bilety 15 zł-30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji