Artykuły

Wrocław. Aktorzy czytają bajki małym pacjentom

W czwartek na oddziale dziecięcym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej otwarto bibliotekę dla dzieci. Pacjenci mieli z tej okazji gości - klaunów i aktorów, którzy czytali im nowe książki na głos.

Biblioteczka Małego Pacjenta to jeden niewielki pokój na czwartym piętrze szpitala. Stanął w nim dzisiaj regał wypełniony książkami zebranymi przez fundację Zaczytani.

Na otwarciu pojawili się wolontariusze z Fundacji dr Clown. - Mamy dla każdego czerwone magiczne kulki na nos. Są magiczne, bo każdy, kto je zakłada, od razu się uśmiecha - tłumaczył dzieciom klaun Dr Jojo, a potem razem z pozostałymi trzema klaunami żonglował i nadmuchiwał dla dzieci baloniki.

Po występie klaunów goście czytali dzieciom na głos bajki. Wystąpili: Dorota Wierzbicka-Matarelli z Teatru Komedia we Wrocławiu, Rafał Kwietniewski, bohater serialu "Pierwsza Miłość", i aktorka Dagmara Mrowiec.

Fundacja Zaczytani otwiera takie biblioteki w całej Polsce - szpital na Borowskiej jest 77. miejscem, w którym chore dzieci będą mogły zająć czas lekturą. Akcja odbywa się we współpracy z Europejską Stolicą Kultury w ramach mikrograntów i Europejskim Funduszem Leasingowym, który zebrał książki wśród swoich pracowników.

- Zaczęło się od szpitala w Brzegu, w którym malowaliśmy ściany, żeby stworzyć maluchom przyjazne pomieszczenia, podobne do ich dziecięcych pokojów - mówi Agnieszka Pawlak, jedna z pomysłodawców projektu. - Przy okazji stwierdziliśmy, że pacjentom przydałyby się książki, które rodzice mogliby im czytać. Cel, który przyświeca Zaczytanym, jest bardzo szlachetny: chcieliby każdemu nowo przyjętemu dziecku złagodzić stres związany z chorowaniem i hospitalizacją poprzez wręczenie książki, jednocześnie zachęcając do czytania - tłumaczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji