Artykuły

Gdynia. Musical "Avenue Q" w Muzycznym

Polską premierę amerykańskiego musicalu "Avenue Q" wystawi w sobotę Teatr Muzyczny w Gdyni. Spektakl, który po raz pierwszy pokazano 11 lat temu na nowojorskim Broadwayu, doczekał się wielu realizacji na całym świecie, w tym m.in. na londyńskim West Endzie.

- To musical dla osób z dużym poczuciem humoru, do których trafia dowcip typu "Monty Pythona", czy "South Park" - takich niegrzecznych bajek dla dorosłych. Spektakl powinni też z przyjemnością przyjąć fani musicali: jest w nim bowiem genialna, energetyczna muzyka, wprawiająca w dobry nastrój. Nie brakuje też cytatów z innych musicali - powiedziała reżyserka Magdalena Miklasz.

Jak wyjaśniła, tytułowa "Avenue Q" to inaczej "ulica frajerów". "Mieszka tu kilka osób, które się jeszcze nie dorobiły, ani nie wiedzą, co jeszcze ze swoim życiem zrobić, są świeżo po studiach" - dodała.

- W związku z czym tematy, które poruszamy na scenie dotyczą osób zbliżonych wiekiem do mnie, czyli 20-30 lat. Konfrontują oni swoje życie dorosłe z marzeniami dziecięcymi. Ważne jest też sięgnięcie po lalki, postaci zbliżone do "Ulicy Sezamkowej", do tego, czym w dzieciństwie byliśmy karmieni - nadmieniła Miklasz.

Jak podkreśliła, bliska osobiście jest jej też filozofia życiowa, która przekazywana jest ze sceny do widza. "Jest ona wyrażona w zdaniu "Only For Now", czyli wszystko na dziś, aby nie myśleć za bardzo w przód - objaśniła.

Musical "Avenue Q" określany jest przez krytyków jako "niepoprawny politycznie, ostry i groteskowy".

Główny bohater uczy się trudnej sztuki wchodzenia w dorosłość w nietypowej dzielnicy. W poszukiwaniu życiowego celu pomagają mu nietuzinkowi bohaterowie m.in. gej, który ukrywa swoją seksualność; komik, którego żarty nikogo nie bawią i dobrze wychowana przedszkolanka, która marzy o założeniu własnej szkoły.

Autorami muzyki i tekstów piosenek w musicalu są Robert Lopez i Jeff Marx, a libretta Jeff Whitty. Dramaturgię i tłumaczenie polskiej wersji musicalu przygotował Jan Czapliński. Projekty lalek opracował Dariusz Panas, a scenografię i kostiumy Ewa Woźniak.

W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Maja Gadzińska, Magdalena Smuk, Karolina Trębacz, Katarzyna Wojasińska, Mateusz Deskiewicz, Artur Guza i Sasza Reznikow.

Reżyserka "Avenue Q" Magdalena Miklasz zawodowo często łączy teatr dramatyczny z teatrem lalek. W ten sposób zrealizowała swoje spektakle we współpracy z teatrem Malabar Hotel w Warszawie - "Sprawę Dantona. Samowywiad" i "Mistrza i Małgorzatę".

Światowa premiera "Avenue Q" miała miejsce 31 lipca 2003 r. w Golden Theater w Nowym Jorku, wystawiona przez Vineyard Theatre i The New Group. Przedstawienie zostało zdobywcą nagród Tony: za najlepszy musical 2004 roku, libretto i muzykę.

Robert Lopez jest absolwentem literatury angielskiej na Uniwersytecie Yale. W trakcie warsztatów teatralnych poznał Jeffa Marxa. Ich pierwsze wspólne przedsięwzięcie pt. "Kermit, duński książę" było parodią Hamleta w stylu Muppetów. Projekt ten zdobył nagrodę Kleban'a za teksty piosenek. Jednak Jim Henson Company odrzuciło scenariusz uznając, że nie jest on przeznaczony dla dzieci. Oprócz "Avenue Q" Lopez napisał m.in. piosenki do "Simpsonów", "Kubusia Puchatka" i "Krainy Lodowcowej".

Jeff Marx ukończył studia prawnicze w Michigan, uzyskał stopień doktora nauk prawnych, aczkolwiek nigdy nie praktykował w tym zawodzie. Po ukończeniu studiów wziął udział w warsztatach teatralnych, gdzie poznał swojego przyszłego współpracownika Roberta Lopeza. Mieszka w Los Angeles i jest członkiem Gay Men's Chorus of Los Angeles (Męski Chór Gejów z Los Angeles). Razem z Lopezem napisał piosenki do bajki "Niedźwiedź w dużym niebieskim domu" oraz serialu "Hoży doktorzy" (Scrubs).

Scenarzysta dramatopisarz Jeff Whitty urodził się w Oregonie, obecnie mieszka w Nowym Yorku. Od sukcesu "Avenue Q" pisze musicale, współpracując m.in. ze scenami w Chicago, Atlancie i Filadelfii. W 2013 r. jego musical "Bring It On Musical" uzyskał nominacje do nagrody Tony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji