Artykuły

Kraków. Premiery i pożegnania

Opowieści o ojcostwie w Bagateli, taneczne "Przemiany" w Grotesce, "Sztuka kochania. Sceny dla dorosłych" ostatni raz na deskach Sceny STU

Tato, tatuś, ojciec w Bagateli

Teatr Bagatela rozpocznie sezon jesienny nowością na Scenie Sarego. Premiera spektaklu "Tato" [na zdjęciu] Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbędzie się w najbliższą środę 1 października o godz. 19.15, natomiast gala premierowa przewidziana jest na 5 października.

"Ostatni taki ojciec" Artura Pałygi miał swoją premierę w Teatrze Centralnym Lublinie. Sztukę nagrodzoną główną nagrodą na XV Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i II nagrodą na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy teraz zobaczą krakowscy widzowie. Na Scenie Sarego będzie to "Tato", który w oryginalny sposób opowie o skomplikowanych relacjach ojców

"Nie lubimy ojców. Dlatego ich nie ma. Dlatego samotne matki harują dzień i noc na kasach, świątek, piątek. Dzieciaki wychowują babcie. ( ) Nie ma żadnych ojców. Nikt nie tęskni " - przytaczamy fragment sztuki za organizatorami. Komentarzem do akcji będzie muzyka wykonywana na żywo przez aktorów. " Nasi ojcowie to byli ostatni ojcowie. Po nich tylko cisza oraz partnerzy mamusi. Tatuś. Tatusiek. Nikt nie powie już - ojciec. Chyba że półżartem, półgębkiem i już bez znaczenia. Piekło ojców jest już wypełnione" - kończą zapowiedź twórcy. Czy ojcowie faktycznie już nie istnieją? Widzowie dowiedzą się wkrótce.

Scenografia: Dominika Skaza, muzyka / aranżacja muzyczna: Bartłomiej Woźniak, reżyseria świateł: Marek Oleniacz i Małgorzata Bogajewska, asystent reżysera / inspicjent / sufler: Joanna Jaworska. W roli Frania zobaczymy Adama Szarka, Mamusi - Anne Rokite, a Ojca - Marcela Wiercichowskiego. Ponadto występują: Przemysław Branny, Patryk Kośnicki, Wojciech Leonowicz i Tomasz Lipiński (gościnnie).

**

Przemiany w Grotesce

W Teatrze Groteska uroczyście zapowiada się sobotnia premiera (godz. 19) spektaklu Sceny dla dorosłych "Przemiany" Adolfa Weltscheka i Małgorzaty Zwolińskiej w reżyserii Adolfa Weltscheka i choreografii Caroline Finn. "Przemiany" to niezwykle barwny i dynamiczny spektakl zrealizowany w stylistyce teatru plastycznego i teatru tańca. Opowiada on o procesie nieustannego odradzania się życia i o człowieku bezustannie poszukującym harmonii i szczęścia na przekór nieubłaganemu losowi. W "Przemianach" esencja życia sprowadza się do najprostszych działań i gestów, codziennych rytuałów, które zwyciężają nad siłami destrukcji. Życie wciąż trwa i rodzi się na nowo, nie poddając się chaosowi i zniszczeniu" - czytamy w zaproszeniu. Ta plastyczno-ruchowa opowieść oparta została na archetypicznych postaciach Kobiety i Mężczyzny. Organizatorzy uzupełniają: "Obecność żeńskiego i męskiego, nocy i dnia, jin i jang służy opowieści o sile dopełniających się przeciwieństw. Twórcy przedstawienia poddają analizie etos mężczyzny zdobywcy i kobiety opiekunki domowego ogniska ( ) Pokazują, że kruche życie jest czymś niezwykle pięknym i ekscytującym, i będąc kruchym jest jednocześnie twarde jak skała". W dniu premiery odbędzie się również odznaczenie Przyjaciół Teatru Groteska.

Występują młodzi tancerze: Liwia Magdalena Bargieł, Magdalena Fejdasz, Katarzyna Sikora, Sandra Szatan, Masza Tryputsen, Sebastian Lenart, Karol Miękina, Dominik Olechowski, Piotr Skalski.

**

Pożegnanie ze "Sztuką kochania" w STU

Widzowie Sceny STU we wtorek i środę o godz. 19 już po raz ostatni mogą zobaczyć spektakl "Sztuka kochania. Sceny dla dorosłych". Na środę przygotowano pożegnanie z tytułem, czyli specjalny pokaz w podwójnej obsadzie. - Mówią, że miłość jest wieczna, ale spektakle teatralne kiedyś się kończą - przypominają organizatorzy. "Uroczysty spektakl w podwójnej obsadzie zaskoczy zarówno miłośników tego przedstawienia, jak i tych, którzy jeszcze nie zdążyli zobaczyć, jak się kochają w wyższych i niższych sferach" - zapowiadają. Widzowie śledzili perypetie miłosne bohaterów przez osiem lat.

**

Warsztaty lalkarskie w Grotesce

W piątek i w sobotę Groteska zaprasza młodzież i studentów na dwudniowe warsztaty lalkowe "Teatr formy - działania performera: lalkarz". Warsztaty poprowadzi lalkarz teatru TinkerTing - Per Arne Loset, który zajmuje się teatrem od 1993 roku. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Materia Prima. 3 Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy. Bieguny kultury".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji