Artykuły

Jelenia Góra. Premiera "Końca świata..." u Norwida

Prapremierą "Końca świata w Deer's Hill City" Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty Teatr im. Cypriana Kamila Norwida otwiera tegoroczne XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Pierwsze wystawienie spektaklu będzie miało miejsce 27 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie.

Punktem wyjścia najnowszego przedstawienia stał się Dziki Zachód.

- To komedia feministyczna w westernowym stylu. Jej bohaterowie i ich problemy są na wskroś współcześni. Nie zabraknie prawdziwych kowbojów, salonowego klimatu i rozśpiewanego Meksykanina Jorge - informują twórcy spektaklu.

Publiczności ubiegłorocznych XLIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych bardzo spodobało się czytanie dramatu "Koniec świata w Deer's Hill City" przez aktorów jeleniogórskiego Teatru im. Norwida. Widzowie, podobnie jak i czytający aktorzy, w miarę rozwoju akcji bawili się coraz lepiej. Stąd decyzja, by w tym roku "Koniec świata w Deer's Hill City" na Dużej Scenie zrealizowali: Maria Wojtyszko (scenariusz) i Jakub Krofta (reżyseria), którzy mają na swoim koncie m.in. główną nagrodę w jubileuszowym XX Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (za spektakl "Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie").

Deer's Hill City jest niemal wymarłą mieściną, a lada chwila ma tu przybyć prezydent z przedwyborczym orędziem. Lecz zagrożeniem dla niego jest lokalna banda Braci D, która planuje zamach. Rozwiązaniem ma być pewien płatny zabójca Ponury Jim, którego Bracia D wynajmują. Tylko, że ten nie potrafi już dobrze celować. Czy mieszkańcom uda się ochronić prezydenta?

"Koniec świata w Deer's Hill City" Marii Wojtyszko zakwalifikowano do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu na najlepszą sztukę przeznaczoną na scenę dramatyczną, a tym samym tekst ten otrzymał nominację do VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014, w ramach IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Maria Wojtyszko - dramaturg, kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek, autorka scenariuszy telewizyjnych i filmowych oraz tekstów dla teatru, członkini Pracowni Filmowej założonej przy Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2003 r. jako asystent reżysera współpracowała z Pawłem Aignerem przy realizacji "Smutnej królewny" Michała Walczaka. Trzy lata później za tekst "Macica" otrzymała trzecią nagrodę w konkursie na napisanie sztuki współczesnej, zorganizowanym przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie i miesięcznik "Dialog". Jest również współautorką "Kabaretu na koniec świata", przygotowanego pod opieką reżyserską Piotra Jędrzejasa w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Jako dramaturg pracowała przy "Koziołku Matołku" Kornela Makuszyńskiego (reż. Ondrej Spišák). Jest autorką scenariusza filmu "Zagraj ze mną" Rafała Skalskiego oraz wielu scenariuszy seriali telewizyjnych, m.in.: "Bez tajemnic", "Miodowe lata", "Doręczyciel", "Egzamin z życia", "Na wspólnej", "Przystań" czy "Tancerze". Laureatka XXI Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za sztukę "Pierwszy człowiek świata". We Wrocławskim Tetrze Lalek zrealizowała: "Pacan-historia miłości" oraz "SAM - przygotowanie do życie w rodzinie".

Jakub Krofta - reżyser, autor scenariuszy teatralnych, dyrektor artystyczny Teatru Drak w Hradec Kralove (od 1995), gdzie rozwinął swój własny styl teatru lalkowego, skierowanego zarówno do dziecięcej, jak i młodzieżowej i dorosłej widowni. Studiował reżyserię i dramaturgię na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej (DAMU) w Pradze. Podczas studiów odbywał również staże w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Po studiach przez dwa lata pracował jako reżyser programów dla dzieci i młodzieży w radiu w Pradze. W tym czasie wyreżyserował ponad 200 słuchowisk. Jako reżyser teatralny debiutował w 1991 r. inscenizacją bajki "Rybak i jego żona" w Teatrze Drak. Dwa lata później powstała "Spoon River Anthology" wg wierszy Edgara Lee Mastersa w praskim teatrze Dejvice. Przedstawienie nie schodziło z afisza przez pięć kolejnych sezonów i zapewniło Krofcie międzynarodowe uznanie. Wyreżyserował ponad pięćdziesiąt przedstawień, łącząc w nich elementy klaunady i teatru lalkowego, z mocnym akcentem na muzyczną stronę inscenizacji. Wśród najważniejszych jest m.in. "Wszystko lata, co ma pióra" warszawskiego Teatru Guliwer, "Zakochana Alicja", "Sekretny dziennik Adriana Mole'a" i "Carmen 20:07". Jego spektakl "Latające Dzieci" został zagrany ponad 600 razy. Krofta współpracuje ze znanymi czeskimi teatrami dramatycznymi (Teatr Klicperovo, Hadivadlo, Teatr Na Zabradli). Zrealizował także "Absolwenta" wg powieści Ch. Webba a jego "Buszujący w zbożu" wg Salingera z Ondrejem Spisakiem w roli głównej został uznany za najlepszą inscenizację roku 2008 na Słowacji. Polskiej widowni Jakub Krofta znany jest przede wszystkim ze spektakli dla dzieci granych w teatrze Lalka ("Daszeńka", "Złotowłosa"). Krofta był także autorem scenariusza i reżyserem czeskiej części polsko-czesko-słowackiego projektu "Janosik". Pracuje jako reżyser i pedagog za granicą, m.in. w Australii, Danii, Finlandii, Hong Kongu, Izraelu, Polsce, na Słowacji, w USA i Wielkiej Brytanii.

W spektaklu zagrają prawie wszyscy aktorzy Teatru im. Norwida: Elwira Hamerska-Kijańska, Magdalena Kępińska, Anna Ludwicka-Mania, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Marta Łącka, Małgorzata Osiej-Gadzina, Bogusław Kudłek, Robert Dudzik, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko oraz Tadeusz Wnuk.

Pełną humoru meksykańską muzykę napisał Michał Górczyński, a scenografię przygotowała Jana Bačová Kroftová.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji