Artykuły

Sanniki. Sebastian Ryś w roli Chopina na otwarciu pałacu

To był wielki wieczór dla Sannik. Widowiskiem płockiego teatru z laserami oraz koncertami Mazowsza i kapeli Stanisława Soyki otwarto pałac, wyremontowany za 20 mln zł.

- Skromna tablica wmurowana głosi, że w tym dworze mieszkał sto lat temu Fryderyk Chopin. Dobry wieczór, monsieur Chopin, jak Pan tutaj dostał się? - rozpoczynało się widowisko płockiego teatru i Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Sanniki". W rolę wybitnego kompozytora, który jako 18-latek spędził w sannickim pałacu wakacje w 1828 r., wcielił się aktor Sebastian Ryś [na zdjęciu]. Jego Chopin stał na balkonie pałacu i opowiadał historię pobytu w Sannikach. Mówił m.in. o dwóch kompozycjach, które tam napisał i przyjaźni z guwernantką - panna zaszła w ciążę, a młody kompozytor został niesłusznie uznany za uwodziciela.

Podczas przedstawienia publiczność oglądała także tańce ludowe i rzucane na elewację pałacu wiązki laserów, które przybierały kształty nut czy Chopina przy fortepianie.

Po widowisku zapalono lampę na dachu pałacu. - Niech będzie znakiem dla artystów, że tu jest ważne miejsce na szlaku chopinowskim - mówiła Monika Patrowicz, dyrektorka mieszczącego się w pałacu Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Następnie koncert dali orkiestra i chór Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" oraz band Stanisława Soyki.

W uroczystym otwarciu pałacu wzięło udział mnóstwo mieszkańców Sannik oraz przyjezdnych, m.in. z Płocka.

Nie obyło się bez przemówień. - Ten remont nie mógłby zostać przeprowadzony bez pomocy samorządu województwa. Kiedy osiem lat temu zostałem wójtem, jednym z problemów była przyszłość tego zniszczonego pałacu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że samej gminy nie będzie stać na jego wyremontowanie - wspominał wójt Sannik Gabriel Wieczorek, wręczając - nieobecnemu na wieczornych uroczystościach - marszałkowi Mazowsza Adamowi Struzikowi tytuł honorowego obywatela Sannik. Co ciekawe, Wieczorek zapowiadał, że teraz gmina będzie starała się o zdobycie praw miejskich!

W 2008 r. gmina wspólnie z samorządem województwa podjęła decyzję o powołaniu ECA, rozpoczęły się starania o dotację unijną, a remont ruszył w 2010 r. Zakończył się przed rokiem, zaczęto organizować pierwsze koncerty, ale wciąż trwało meblowanie. Od kilku dni pałac jest już całkowicie gotowy.

Jego wnętrza można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8-15, w weekendy o godzinę dłużej. Bilety normalne kosztują 10 zł (na salę koncertową) i 5 zł, jeśli chcemy zobaczyć salę lustrzaną. Ulgowe są po 3 zł. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, nie wpływa to na wzrost ceny. Zwiedzanie ogromnego parku - z piękną fontanną i dwoma pomnikami Chopina - jest bezpłatne, furty czynne będą do 30 września w godz. 8-21, od października do marca - w godz. 8-17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji