Artykuły

Płock. Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych

Festiwal Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych startuje w sobotę. Przez tydzień na uczestników będą czekać filmy, spotkania z aktorami, recitale, wieczory poezji, debata, spektakl teatralny. Na prawie wszystkie wydarzenia są jeszcze wolne miejsca, ale warto się pospieszyć z rezerwacją.

To będzie już czwarta edycja tej imprezy. - Festiwal z roku na rok jest większy, ma ambitniejsze projekty. Jest też coraz więcej uczestników. W tym roku z atrakcji skorzysta 100 osób niewidomych i słabowidzących, a w pierwszej edycji było ich ok. 40 - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent miasta Andrzej Nowakowski. Przypomniał też, że płocki festiwal został nominowany do siódmej edycji Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krajowe wydarzenie filmowe. - Już sama nominacja, którą w tej kategorii otrzymały w sumie tylko trzy projekty jest dużym sukcesem - dodał Nowakowski Wyniki poznamy we wtorek podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Renata Nych, szefowa Stowarzyszenia De Facto, które organizuje płocką imprezę, podkreślała, że wszystkim zależy na zapraszaniu do udziału największych gwiazd ze świata filmu i muzyki, bo festiwal potrzebuje ambasadorów, którzy opowiedzą o nim dalej.

Rzeczywiście, tydzień między 20 a 27 września zapowiada się bardzo interesująco. Wydarzenie rozpocznie projekcja filmu "Mocna kawa wcale nie jest taka zła" w reż. płocczanina Aleksandra Pietrzaka. W kolejnych dniach uczestnicy obejrzą m.in. "Pod Mocnym Aniołem", "Blue Jasmine", "Wenus w futrze", "Papuszę", "Chce się żyć". Oczywiście wszystkie z audiodeskrypcją. Będą się też mogli osobiście spotkać z Kingą Preis, Andrzejem Sewerynem, Anną Nehrebecką czy Zbigniewem Walerysiem. A na telerozmowie w Novym Kinie Przedwiośnie z Robertem Więckiewiczem.

Oprócz tego na chętnych czekają recital skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej, koncert poezji śpiewanej, spotkania z krytykami filmowymi, a także debata obywatelska "Bilans 25-lecia", której gościem specjalnym będzie Andrzej Celiński. Odbędą się też warsztaty teatralne, które poprowadzi płocki aktor Mariusz Pogonowski. Ich celem będzie stworzenie teledysku do piosenki "Happy" Pharrella Williamsa, który opowie historię dwojga niewidomych osób.

Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach, mogą zarezerwować na nie miejsca. Wystarczy napisać na adres mailowy defac-to.org@wp.pl lub zadzwonić pod nr 607 155 921. Trzeba się jednak pospieszyć, bo na niektóre zostało już niewiele miejsc. Żadnej wejściówki nie ma na koncert Katarzyny Groniec oraz na spektakl "Weekend z kochankiem" z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Ale spektakl będzie grany w Teatrze Dramatycznym na dużej scenie, dlatego każdy chętny może po prostu kupić na niego bilet w kasie teatru (po 40 zl). Osoby niesłyszące będą miały przygotowane specjalne miejsca, dla nich bilety są po 30 zł.

Wydarzenia festiwalowe - poza kinem Przedwiośnie i teatrem - odbywać się będą także w hotelu Herman oraz MCEW "Studnia" przy ul. Górnej. Natomiast dzień przed otwarciem festiwalu - w piątek o godz. 16.30 w siedzibie POKiS-u przy ul. Tumskiej 13 - będzie można zobaczyć spektakl "Laska". Został on stworzony przez Milenę Rytelewską, Joannę Stanowską oraz Iwonę Kaczmarek. Ta ostatnia jest osobą słabowidzącą, spektakl jest oparty na jej osobistych doświadczeniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji