Artykuły

Poznań. Trzy premiery Polskiego Teatru Tańca w nowym sezonie

Spektakl "Open Field" o granicach wolności jednostki w społeczeństwie to jedna z premierowych propozycji Polskiego Teatru Tańca w nowym sezonie. Tancerze pokażą również inspirowane twórczością Bruno Schulza "Sanatorium" oraz spektakl dotyczący Holokaustu.

Polski Teatr Tańca działa od ponad 40 lat i ma swoją siedzibę w Poznaniu. W poniedziałek zespół PTT przedstawił plany na nowy sezon.

"Open Field" (na zdjęciu) to spektakl o relacjach między ludźmi. Jego choreografem jest izraelski tancerz Nadar Rosano. Jak powiedział w Poznaniu Rosano, "Open Field" opowiada o sile grupy i o ludziach, którzy są jej członkami. "O tym co sprawia, że chcemy być częścią społeczeństwa" - dodał artysta.

Rosano od kilku lat tworzy projekty taneczne m.in. w USA, Hiszpanii, Holandii i Niemczech. Jego działania są wspierane przez Izraelskie Ministerstwo Kultury i Nauki. Premierę "Open Field" zaplanowano na piątek.

"Sanatorium" to premierowe przedstawienie w choreografii i reżyserii dwóch tancerek Polskiego Teatru Tańca - Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty. Spektakl odwołuje się do opowiadania Bruno Schulza "Sanatorium pod Klepsydrą" oraz jego filmowej adaptacji w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Jak powiedziała Agata Ambrozińska-Rachuta, proza i film są tylko inspiracją. - To nasz hołd i wariacja na temat, a nie adaptacja lub przełożenie filmu na teatr tańca - dodała.

Podczas spektaklu tancerze będą pojawiać się na scenie m.in. w roli "ekranów", na których wyświetlone zostaną grafiki. "Sanatorium" ma wyjść poza teatr i taniec. Autorki postanowiły poruszyć problem różnego rodzaju społecznych wykluczeń. - Każdy ze spektakli "Sanatorium" będzie dotyczył innego tematu. Przed premierą odbędzie się wykład logopedy o jąkaniu - wyjaśniła Karina Adamczak-Kasprzak. Tancerka przyznała, że problem ten dotyczył jej syna. - Widziałam jak przez jąkanie moje dziecko zaczyna zamykać się w sobie - powiedziała.

Trzecia premiera powstaje w koprodukcji z niemieckim zespołem "bodytalk" i po raz pierwszy zostanie pokazana w Kolonii - polską premierę zaplanowano na grudzień. Projektowi nie nadano jeszcze tytułu. Choreografię przygotowuje Yoshiko Waki - mieszkająca w Niemczech Japonka, która współpracowała m.in. z Johanem Kresnikiem. Punktem wyjścia do tego spektaklu są literackie tropy dotyczące Holokaustu. Artyści starają się połączyć losy ludzi ze śladami niemieckiej kultury w Poznaniu.

Jak powiedziała Yoshiko Waki, "młodzi ludzie w Niemczech mówią +nie mam nic wspólnego z Holokaustem, nie chce czuć się winny+. - To trudny temat, bo zawsze chcemy wierzyć, że jesteśmy dobrymi ludźmi"- dodała.

Polski Teatr Tańca w nowym sezonie poza premierami planuje wyjazd do Japonii na Międzynarodowy Festiwal Tańca Act City Hamamatsu. Teatr pokaże spektakl do muzyki Chopina oraz poprowadzi warsztaty.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 roku. Jego pierwszym szefem został Conrad Drzewiecki. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Polskiego Teatru Tańca jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

W ciągu 40 lat istnienia teatr zrealizował ponad 200 premier, gościł na pięciu kontynentach, był wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

Polski Teatr Tańca jest od 1994 roku organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, zaś od 2008 roku Festiwalu Atelier.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji