Artykuły

Warszawa. Nowy sezon w Syrenie

Sezon 2014/2015 upłynie w Teatrze Syrena pod znakiem 3 premier, międzynarodowego festiwalu monodramu i 2 programów edukacyjnych.

Sezon 2014/2015 r. rozpoczynamy premierą spektaklu muzycznego "Kariera Nikodema Dyzmy". Od 3 października na deskach Teatru Syrena najlepsi śpiewający aktorzy, zabawne teksty, niepowtarzalna atmosfera przedwojennej Warszawy i nieustannie (niestety) aktualna historia. Z mitem założycielskim kolejnych Rzeczpospolitych zmierzy się tym razem Wojciech Kościelniak. Znakomity reżyser, czarodziej polskiej szkoły musicalu, w 2012 r. wyczarował na naszej scenie inną ponadczasową historię - spektakl "Hallo Szpicbródka". W "Karierze Nikodema Dyzmy" wystąpią m.in. Tomasz Sapryk (w roli tytułowej), Wojciech Malajkat, Anna Terpiłowska, Emilia Komarnicka. Zapowiada się niezwykłe połączenie świetnych tekstów i muzyki z porywającą choreografią i wszechobecnym komizmem. Do tego nostalgia za dawną Warszawą i szczypta refleksji. Czego chcieć więcej?

To nie koniec emocji w październiku - w wigilię Halloween odbędzie się premiera kolejnego przedstawienia muzycznego - "Złotej różdżki" w reżyserii Jerzego Bielunasa. Termin (30 października) wybraliśmy nieprzypadkowo, gdyż będzie to wieczór makabresek - piosenek na podstawie tekstów Heinricha Hoffmanna, Stanisława Jachowicza, Detleva von Liliencrona oraz anonimowych XIX-wiecznych autorów. Aktorzy w niesamowitych kostiumach, wśród scenografii Elżbiety Terlikowskiej wyśpiewywać będą historie nieposłusznych i lekkomyślnych dzieci, które spotykają straszne kary i nieszczęścia. Na scenie pojawią się m.in. Kinga Preis, Jolanta Fraszyńska, Hanna Śleszyńska, Krzysztof Dracz, Bartosz Porczyk. Tylko dla widzów dorosłych, niebojących się oglądania mrożących krew w żyłach scen...

Trzecią premierą w sezonie - 12 lutego 2015- będzie inscenizacja jednej z najważniejszych powieści XX wieku - "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna. Monumentalne dzieło niemieckiego pisarza przeniesie na deski Syreny dyrektor artystyczny Teatru - Wojciech Malajkat: "Nie zgadzam się z tym, że czas "Czarodziejskiej góry" przeminął, że współczesność to nie miejsce na rozważania o przemijaniu, moralności i czasie. I również z tego powodu - po latach przemyśleń i przygotowań - będę realizować mój wymarzony projekt - inscenizację powieści Manna. Dlaczego to robię? Odpowiadając słowami pisarza: najistotniejszym i naturalnym powołaniem człowieka jest jego doskonalenie się". W przeciwieństwie do dwóch pierwszych premier - obsada jeszcze nie jest zamknięta. Wojciech Malajkat: "Jestem na etapie własnych poszukiwań odpowiednich aktorów, zbieram również rady od współpracowników. Nazwisko jest istotne, ale ważniejsze jest to, czy dana osoba udźwignie rolę Castorpa, Settembriniego czy Chauchat. I czy ma predyspozycje do grania tych postaci lub czy te predyspozycje będę mógł z nich wydobyć".

W maju 2015 r. odbędzie się trzecia edycja festiwalu monodramu United Solo Europe. Na scenie Syreny wystąpią najlepsi solowi aktorzy, zwycięzcy nowojorskiego festiwalu United Solo, organizowanego przez Omara Sangare. Rodzaje i style teatralnej wrażliwości zmieniać się będą jak w kalejdoskopie, każdy kolejny dzień festiwalu przyniesie ciekawe doznania artystyczne - od spektakli muzycznych, przez stand up, mimów aż po tragedie.

Jesień 2014 r. przyniesie program edukacyjny skierowany dla osób... w jesieni życia. Będzie to jeden z niewielu projektów w zakresie edukacji teatralnej dla tej grupy osób. Zajęcia w październiku i listopadzie połączą się z przygotowaniami do zimowej premiery "Czarodziejskiej góry" i opierać się będą w głównej mierze na pokazaniu i rozwinięciu wiedzy oraz umiejętności scenicznych wśród uczestników. Szczegółowy program zajęć oraz terminy podamy we wrześniu.

W sezonie 2014 / 2015 nie zabraknie również edukacji teatralnej dla dzieci. 20 września rozpocznie się kolejna edycja programu "Uczymy się teatru". Do dotychczasowych dwóch ścieżek edukacyjnych dla dzieci od 6 do 10 lat, dołączamy trzecią, najbardziej zaawansowaną i skupioną na pracy scenicznej. Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie cyklem, sprzedaż karnetów uruchomimy jeszcze przed wakacjami.

Wysoki poziom nadchodzących propozycji artystycznych i edukacyjnych powinien być najlepszą zachętą przyjścia na ul. Litewską 3. A jeśli to nie wystarcza - proszę jeszcze raz spojrzeć na tytuły, na nazwiska i - parafrazując słowa Tomasz Manna - zanim zdecydujecie się Państwo na któryś ze spektakli, musicie znaleźć w nich punkt, przy którego dotknięciu serce żywiej zacznie bić. "To jest właśnie ów życiodajny punkt". To jest istota teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji