Artykuły

Tarnów. Atrakcje nowego sezonu u Solskiego

Tarnowski Teatr zapowiada sześć premier, na scenie pojawi się trójka nowych aktorów.

W Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie rozpoczyna się nowy sezon artystyczny. Miejska scena wkracza weń pod "starą" dyrekcją naczelną Rafała Balawejdera i nową artystyczną Jakuba Porcari. Zaplanowano już premiery i podpisano kontrakty z trzema osobami, które zasilą zespół aktorski.

Nowości w repertuarze Solskiego pojawi się mniej - będzie ich tylko sześć, wszystkie będą grane na Dużej Scenie, a trzy z nich to przedstawienia prapremierowe, czyli dotąd nigdzie niewystawiane.

- W ubiegłym sezonie przygotowaliśmy aż 10 nowych inscenizacji, zważywszy, że przedstawienia z poprzednich lat ciągle cieszą się popularnością, bo widzowie wciąż są chętni do ich oglądania - w sumie w repertuarze mamy 20 spektakli - można powiedzieć, że cierpimy na nadprodukcję. Toteż w tym sezonie postanowiliśmy ograniczyć liczbę premier - będzie ich mniej, ale za to duże - tłumaczy Rafał Balawejder.

- Zaprosiliśmy do współpracy reżyserów młodych, ale już doświadczonych, ze znaczącymi osiągnięciami, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny nowych realizacji - dodaje Jakub Porcari.

Listę scenicznych nowości w Solskim otwiera spektakl, który widzowie zobaczą już 19 września na rozpoczęcie Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2014 - to "Reprodukcja" Marcina Cecko, w reżyserii Jakuba Porcari. Sztuka została napisana na zamówienie Tarnowskiego Teatru, zawiera elementy science-fiction, jest dowcipna i pomysłowa w warstwie językowej.

Twórcy zapowiadają to przedstawienie jako zabawę słowem, rzeczywistością i konwencjami teatralnymi lub po prostu jako inteligentną komedię.

Z kolei 6 grudnia, w mikołajki, w teatrze mile będą widziani najmłodsi widzowie. Zaplanowano dla nich performatywne widowisko na podstawie baśni W. Reymonta "Bunt". Premiera będzie zapowiedzią całego cyklu pod hasłem "Mój pierwszy teatr", przeznaczonego dla maluchów w wieku od trzech do sześciu lat, które co roku zostaną zaproszone do czynnego poznawania sztuki teatralnej. Interaktywne przedstawienie poprowadzą aktorzy mający własne dzieci i przygotowani do pracy z najmłodszymi. Autorzy pomysłu liczą też na współpracę rodziców.

Natomiast zdecydowanie dla widzów dorosłych przeznaczony będzie spektakl wystawiony 31 grudnia - na miejskiej scenie będzie można zobaczyć sztukę "622 upadki Bunga, czyli demoniczna kobieta" na podstawie znanej powieści St. I. Witkiewicza. Adaptacji tekstu dokonała Zuzanna Bojda, a przedstawienie wyreżyseruje Maciej Gorczyński, student reżyserii krakowskiej PWST. W ten sposób rumieńców nabierze projekt Jakuba Porcari, by w Tarnowskim Teatrze realizować w sezonie jeden debiut studenta z Krakowa lub Warszawy, aby dać szansę uzdolnionym młodym ludziom, ułatwić start zawodowy, pokazać coś nowego.

Następna premiera czeka tarnowian dopiero 27 marca 2015 r. Maciej Podstawny, Zuzanna Bojda i Dorota Semenowicz napisali oryginalny scenariusz w oparciu o autobiograficzne wątki w dramatach Helmuta Kajzara - "Kajzar. Odyseja 1982" to opowieść o znakomitym twórcy zawarta we fragmentach jego sztuk, wyreżyserowana przez Macieja Podstawnego, reżysera Teatru Narodowego w Warszawie. Inscenizacja zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Nie mniej interesujące może okazać się spotkanie widzów z Adamem Mickiewiczem w kwietniu 2015, a już na pewno będzie ono nietypowe, bowiem zobaczymy na scenie po raz pierwszy, zamiast dramatu, adaptację powieści poetyckiej wieszcza "Grażyna". Radosław Rychcik, scenarzysta i reżyser spektaklu, po głośnych "Dziadach" w Teatrze Nowym w Poznaniu i "Balladynie", nad którą pracuje obecnie w Rzeszowie, postanowił właśnie w Tarnowie zakończyć swój trzyczęściowy projekt poświęcony polskiej klasyce. To wyróżnienie dla Tarnowskiego Teatru i okazja przyciągnięcia uwagi ogólnopolskiego środowiska teatralnego.

Koniec sezonu będzie należał znów do dzieci, tyle że nieco starszych. 1 czerwca w ramach festiwalu Mała Talia młodzi tarnowianie zostaną zaproszeni na "Przygody Pędrka Wyrzutka" autorstwa Stefana Themersona, w opracowaniu scenicznym i w reżyserii Gabriela Gietzkiego. Należy spodziewać się świetnego przedstawienia, bo reżyser jest uznanym specjalistą od spektakli dziecięcych.

Jak widać z powyższego zestawienia, w premierowym repertuarze tarnowskiej sceny szykuje się duża różnorodność - zapowiadane inscenizacje reprezentują różne epoki i stylistyki, łączy je natomiast fakt, że wszystkie teksty należą wyłącznie do literatury polskiej zgodnie z zaleceniem Instytutu Teatralnego, by w związku ze zbliżającą się okrągłą 250. rocznicą istnienia teatru publicznego w naszym kraju promować na polskich scenach rodzimą literaturę.

Być może listę premier wzbogaci jeszcze jakieś widowisko przygotowane w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich - tarnowscy aktorzy mają różne pomysły artystyczne i są chętni je realizować, jednak rozmowy na ten temat wciąż trwają, a szczegóły nie są znane.

A jeśli już o aktorach mowa, to warto przypomnieć, że zespół Solskiego opuściła Zofia Zoń, którą będziemy mogli oglądać w Tarnowie tylko w niektórych starszych spektaklach, zaś dołączyli do niego: Karolina Gibki, znana tarnowianom z roli Białej Królowej w "Alicji w krainie czarów", Karol Śmiałek, którego widzowie mogą pamiętać z przedstawienia "Szyc", oraz Dominika Markuszewska, związana dotąd z Teatrem Ludowym w Krakowie. Całą trójkę zobaczymy na scenie już 19 września we wspomnianym spektaklu "Reprodukcja".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji