Artykuły

Damy i Huzary

Reżyser. J. Warnecki, wprowa­dził do sztuki pozytywkę, której melodyjne dźwięki przeplatają raz po raz akcję. Pod jej takt, skoczny i taneczny poruszają się postaci ko­medii. Tęga, jowialna komedia nabiera dzięki temu charakteru lek­ko groteskowego, czy słusznie? Raczej tak Fredro był realistą w cza­sach, gdy postaci, które on uwiecz­nił w swych komediach, były jesz­cze spotykanymi w życiu osobisto­ściami. Wtedy jego sztuki były przede wszystkim satyrami. Dziś saty­ra na "koniarzy" i "fajczarzy" - Huzarów nie byłaby dla widza uchwytna. Trzeba ją przetransportować na "inny język" - na język ponadczasowej komedii dell'arte. I tu groteska wydaje się rozwiąza­niem najwłaściwszym.

"Damy i Huzary" zawsze miały powodzenie na scenach polskich. Niedawno w 1946 czy 1947 r. teatr Rozmaitości (tak się wtedy nazy­wał) wystawiał tę komedię. Krót­ki odstęp czasu nie wpłynie jednak na pewno na mniejsze powodzenie sztuki zwłaszcza gdy jest ona i do­skonale grana, i świetnie wyreży­serowana.

Warnecki dał przedstawienie dopracowane w każdym szczególe, w każdym geście. Michałowski - jak przed paru laty - był majorem. Rola ta w jego wykonaniu ma do­skonałe momenty, ale jest pod jednym względem niedociągnięta. Je­go major, świetny w chwilach słabości, nie jest za grosz "straszny" - wtedy gdy powinien pokrywać swoją dobroć rykiem.

Winkler jako rotmistrz był świetny a jego duet z Anielą (Zaklicka) jest najlepszą sceną w sztuce.

Doskonałą sylwetkę kapelana stworzył Fidler; jego "nie uchodzi" miało za każdym razem nowy zu­pełnie akcent. O Ćwiklińskiej jako Orgonowej i Messalównie jako Dyndalskiej trudno coś napisać inaczej jak w superlatywach.

Para młodych (Wojnicki i Sojecka) była poprawna, ale gasła przy grze "starszych". Świetną parę starych huzarów pokazali Mularczyk i Wołyńczyk.

Natomiast trzy subretki wydają mi się nie w tonie komedii - za­miast trzech zdrowych, wesołych dziewczyn wiejskich pokazano nam trzy krygujące się tancerki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji