Artykuły

Gdańsk. "Brzydkie kaczątko" Miniatury rusza w objazd

W dniach od 4 września do 20 listopada spektakl "Brzydkie kaczątko" Teatru Miniatura zostanie zaprezentowany w 10 miejscowościach w ramach programu "Teatr Polska".

Program "Teatr Polska" ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku program "Teatr Polska" organizowany jest po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedzą 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbędą się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

W programie "Teatr Polska" 2014 biorą udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Prapremier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.

Program "Teatr Polska" organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl.

***

Pokazy spektaklu i towarzyszące mu warsztaty odbędą się w:

4 września 2014, godz. 17.00

Gostyński Ośrodek Kultury "Hutnik", ul. Hutnika 4 w Gostyniu

5 września 2014, godz. 18.00

Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 w Jarocinie

6 września 2014, godz. 17.00

Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 w Krotoszynie

7 września 2014, godz. 16.00

Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47A w Koninie

8 września 2014, godz. 10.00 i 17.00

Ośrodek Kultury, ul. 20 października 30 w Środzie Wielkopolskiej

9 września 2014, godz. 17.00

Miejski Dom Kultury, ul. Kościuszki 55 w Wągrowcu

1 października 2014, godz. 11.00 i 17.00

Żuławski Ośrodek Kultury, ul. Sikorskiego 21 w Nowym Dworze Gdańskim

13 listopada 2014, godz. 11.00 i 18.00

Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie

19 listopada 2014, godz. 16.00

Sztumskie Centrum Kultury, ul. Reja 13 w Sztumie

20 listopada 2014, godz. 18.00

Lęborskie Centrum Kultury "Fregata", ul. Gdańska 12-13 w Lęborku

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

O spektaklu

"Brzydkie kaczątko"

na motywach baśni Hansa Christiana Andersena

Klasyczna bajka Andersena jest tu punktem wyjścia do opowiedzenia o odmienności, tolerancji i poszukiwaniu własnej tożsamości. Przypomina wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. Dodatkową wartością spektaklu jest jego atrakcyjna, nowoczesna forma inspirowana chińskim teatrem cieni. Powstawanie spektaklu, jego warstwy wizualnej i dźwiękowej, odbywa się na oczach widza, odsłaniając zazwyczaj ukryte w tym typie teatru kulisy. Artyści pracują na rzutnikach pisma, sprzęcie, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak m.in. woda, ziarna, barwniki, piasek. Te codzienne składniki naszej rzeczywistości w spotkaniu z technologią zastosowaną w przedstawieniu zaskakują, nabierają ciekawej wartości estetycznej, co pobudza naturalną kreatywność małych widzów, zachęcając ich do własnych eksperymentów.

O warsztatach

Podczas warsztatów aktorzy i animatorzy zaproszą dzieci do wspólnego odkrywania tajników teatru cieni: pokażą jak zbudowane są lalki i jak działają rzutniki, jak zrobić wiatr na scenie i dźwięk kroków kaczątka na śniegu. Dzieci będą miały okazję same wyczarować dźwięki i obrazy, które ułożą się we wspólne historie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji