Artykuły

Warszawa. Nowy sezon w Instytucie Teatralnym

Symbolicznym końcem lata - prezentacją efektów wakacyjnego warsztatu Teatru Porywacze Ciał, koncertem Włodzimierza Kiniorskiego i Marii Pomianowskiej oraz spotkaniem z okazji 60. urodzin Pawła Konica - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczął sezon 2014/2015.

Od 1 września szeroko otwieramy wszystkie nasze przestrzenie dla profesjonalistów i amatorów, twórców i widzów, badaczy i miłośników, pedagogów i animatorów w każdym wieku.

W najbliższym sezonie oferujemy między innymi:

+ przegląd spektakli finałowych 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej NÓWKA SZTUKA (wrzesień)

+ seminaria i konferencje naukowe: "1968/PRL/Teatr" (listopad); "Nikt mnie nie zna: Dramaty Oświeconych", czyli spojrzenie na dramaturgię w początkach teatru publicznego w Polsce (grudzień)

+ wykłady perfomatywne Ewy Partygi i Agnieszki Wanickiej poświęcone XIX wiekowi (październik 2014-luty 2015) oraz Joanny Krakowskiej o teatrze po 1989 roku (marzec-czerwiec 2015) w cyklu TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA

+ omówienia i promocje wydawnictw poświęconych teatrowi w cyklu "Książka w teatrze": "Edmund i Maria Wiercińscy. Korespondencja" (wrzesień), "STS - tu wszystko się zaczęło" (październik )

+ spotkania z wybitnymi artystami teatru: Wojciechem Pszoniakiem (październik), Edwardem Linde-Lubaszenko (listopad), Mają Komorowską (grudzień) w cyklu "Moja historia"

+ debaty i rozmowy: wrześniowym bohaterem spotkania przygotowanego z redakcją miesięcznika "Dialog" będzie Konstanty Puzyna

+ konkursy: otwarty konkurs na projekt wydawniczy w dziedzinie teatru oraz konkurs na najlepszą pracę magisterską o teatrze

+ nowe (od)czytywania sztuk Aleksandra Fredry przez tandemy młodych twórców i badaczy teatru (listopad 2014-czerwiec 2015)

+ comiesięczne prezentacje niezależnych teatrów i grup w cyklu "Mów za siebie!": w październiku pokaz spektaklu Teatru Chorea "Wszędomni"

+ projekty edukacyjne:studia podyplomowe w dziedzinie pedagogiki teatru (prowadzone wspólnie z Instytutem Kultury Polskiej UW); Mały Instytut Teatralny - program zajęć teatralnych dla dzieci oraz rodziców i opiekunów; Szkoła Pedagogów Teatru - cykl warsztatów dla pracowników i współpracowników teatrów uczestniczących w programie "Lato w teatrze"; Lato w teatrze - ogólnopolski program wakacyjnych warsztatów teatralnych

+ Teatr Polska - prezentacje spektakli teatralnych poza siedzibami macierzystych teatrów

+ "Tragedia człowieka" Imre Madácha, romantyczne arcydzieło Węgrów w interpretacji Pawła Passiniego i jego zespołu w 150. rocznicę śmierci autora (październik)

+ Wystawy: "Mistrz-uczeń. Lupa - Warlikowski" (wrzesień), permanentna historia teatru: "pars pro toto", czyli cztery odsłony wystaw w Galerii Jednego Przedmiotu

+ prezentacje festiwalowe: "Lalka też człowiek" (październik) oraz "Sztuka opowiadania" (listopad)

+ a także: maraton słuchowisk radiowych, scena autora -prezentacje współczesnych polskich dramatopisarzy i ich sztuk, spektakle gościnne - dramatyczne, taneczne, muzyczne, lalkowe

W ramach przygotowań do jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE:

+ promesy programu ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Teatr 2015", "Kantor"

+ konkurs Klasyka Żywa

+ konkurs fotograficzny

+ audycje radiowe w II Programie PR: Mówiona Encyklopedia Teatralna, "Teatr publiczny"

Zapraszamy do korzystania z całodobowego, wieloaspektowego serwisu informacyjnego na portalu WWW.E-TEATR.PL oraz na tematyczne strony i portale internetowe. Zapraszamy również do siedziby Instytutu przy ul. Jazdów 1 w Warszawie, do codziennie otwartego archiwum teatralnego, biblioteki, księgarni i kawiarni.

Szczegóły na: www.instytut-teatralny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji