Artykuły

Poznań. Prapremiera filmu Barczyka w rocznicę powstania wielkopolskiego

Prapremiera nawiązującego do powstania wielkopolskiego filmu "Hiszpanka" odbędzie się w 96. rocznicę rozpoczęcia zrywu - 27 grudnia. Pokaz filmu kilkakrotnie przekładano.

Producent "Hiszpanki" Maciej Szwarc zapowiedział, że obraz będzie miał swoją prapremierę 27 grudnia w Poznaniu, a kilka tygodni później trafi do kin. Dystrybutor obrazu potwierdził, że "Hiszpanka" wejdzie do szerokiej dystrybucji w drugiej połowie stycznia 2015 r.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1918 i opowiada o kluczowych dla wybuchu powstania wielkopolskiego zdarzeniach, w tym o przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. "Hiszpanka" przez twórców określana jest jako "spiritual thriller". Film nie jest obrazem historycznym, a obok rzeczywistych postaci pojawiają się w nim jasnowidze i spirytyści. Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Łukasz Barczyk.

Zaplanowany na 20 mln zł budżet produkcji ostatecznie wyniósł 24 mln zł. Jedna czwarta tej kwoty pochodziła z kasy samorządu województwa wielkopolskiego, który od kilku lat promuje wiedzę o powstaniu.

Pokaz filmu kilkakrotnie przekładano. Początkowo zapowiadano, że "Hiszpanka" będzie gotowa na 95. rocznicę wybuchu powstania. Jesienią 2013 roku poinformowano jednak, że prace nad filmem nadal trwają i obraz po raz pierwszy zostanie pokazany wiosną 2014 r., a do kin trafi jesienią br. Z przekazanych PAP informacji wynika, że pokaz "Hiszpanki" przełożono m.in. ze względu na zaplanowane na jesień premiery zagranicznych i polskich filmów, w tym opowiadającym o powstaniu warszawskim "Miastem 44" ("Hiszpanka i "Miasto 44" miały porównywalny budżet).

Maciej Szwarc podkreślił , że "Hiszpanka" jest gotowa od dawna, a do końca lipca trwały "ponadprogramowe prace". "Dla mnie film jest zjawiskowo piękny. Czekam na weryfikację publiczności" - powiedział producent.

W "Hiszpance" zagrał m.in. Crispin Glover. Popularny amerykański aktor wcielił się w rolę niemieckiego jasnowidza i hipnotyzera, doktora Manfreda Abuse. W liczącej ponad 60 osób obsadzie znaleźli się też Jakub Gierszał (na zdjęciu), Jan Peszek, Piotr Głowacki, Florence Thomassin, Bruce Glover i Magdalena Popławska.

"Hiszpanka" jest efektem rozstrzygniętego w 2011 roku konkursu, zorganizowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Poprzez nawiązujący do wydarzeń z 1918 roku film marszałek chce podtrzymywać i rozpowszechniać pamięć o powstaniu wielkopolskim wśród Polaków.

Zdjęcia do "Hiszpanki", rozpoczęte w październiku 2012 roku, trwały do końca stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji