Artykuły

Sopot. Laureaci 17. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"

Wychodzą przed wypełnioną po brzegi publiczność Teatru Atelier i śpiewają wybrane przez siebie piosenki. Trójka wykonawców odbiera potem nagrody, wszystkim zaś finalistom przychodzi w Sopocie nauczyć się obycia ze sceną. Tak w największym skrócie wygląda konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej", którego sopocki etap rozstrzygnięto 9 sierpnia.

Co roku koncerty uczestników konkursu wyglądają podobnie. Rozpoczyna je występ laureata honorowej Nagrody Publiczności sprzed roku, potem zaś przed publicznością stają tegoroczni finaliści, których w Sopocie jest dziesięcioro. Koncerty prowadzi Magdalena Smalara, która wraz z kierownikiem muzycznym konkursu, Jerzym Satanowskim, doradzają wykonawcom, by ich występy były jeszcze lepsze. Na koniec trzydniowego sopockiego etapu konkursu, podczas którego młodzi artyści występują dwukrotnie, najlepsi - zdaniem powołanego przez organizatorów jury - otrzymują nagrody.

W tym roku jurorzy w składzie: Ewa Wiśniewska (aktorka), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (aktorka), Piotr Kruszczyński (reżyser), Barbara Marcinik (dziennikarka Polskiego Radia) oraz Łukasz Rudziński (dziennikarz portalu trojmiasto.pl) wskazali trójkę wykonawców.

Główną nagrodę, sfinansowaną przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przyznano Agacie Zakrzewskiej za wykonanie piosenek "Niepokój" i "Nie bardzo ładne dziewczyny". Wokalistka wskazana została przez jurorów jednogłośnie za świetne, bardzo emocjonalne wykonanie obu piosenek. Przyznano również dwie równorzędne drugie nagrody. Trafiły one do 18-letniej Katarzyny Lassak, góralki całą duszą, czemu wyraz dała w utworach wykonanych "na ludowo": "Szukam wiatru w polu" i "Jarzębino, jarzębino" oraz Jakuba Blokesza, który ujął jurorów prostotą wykonania, poziomem wokalnym, wrażliwością i pięknym, głębokim głosem. Blokesz zaśpiewał "Kiedyś byłem stary" oraz "A jeśli ja szewcem jestem".

Swojego faworyta wskazuje też publiczność. Nagrodę publiczności z miażdżącą przewagą nad konkurencją dostał Mateusz Weber za aktorską interpretację "Piosenki o Zielińskiej" i - przede wszystkim "Miłości brutalisty". Mateusz Weber dostał również pozaregulaminową nagrodę firmy Doraco, a także otrzymał "Słuchawki" i zaproszenie do II Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego od organizatorów tego konkursu z Fundacji Róbmy Swoje Dla Kultury.

- Ludzie, którzy biorą udział w naszym konkursie a nie np. w "The Voice of Poland" czy innych muzycznych show, to osoby określonego charakteru i oni świadomie wypowiadają się za pomocą takiego konkursu i za pomocą tekstu Osieckiej. Zresztą, była już edycja "Voice of Poland", w której znalazło się dziewięcioro finalistów naszego konkursu. Od czasu, gdy pojawiły się telewizyjne konkursy, zainteresowanie "Pamiętajmy o Osieckiej" kształtuje się co roku na poziomie 200-250 zgłoszeń. Wybrać z tego grona podczas trzydniowych przesłuchań najlepszą dziesiątkę nie jest łatwo, bo zawsze okazuje się, że chcielibyśmy widzieć w dalszym etapie około 20 artystów. Potem obserwuję jak zmienia się poziom naszych finalistów, gdy dochodzi współpraca z orkiestrą, ze mną i Magdaleną Smalarą i gdy przekazujemy im swoje uwagi- mówi Jerzy Satanowski, koordynator konkursu.

W finale konkursu od lat mierzą się wokaliści i aktorzy.

- W tym roku mamy w konkursie czwórkę aktorów po Akademii Teatralnej w Warszawie. Ze wszystkimi pracujemy tak samo. Jednak tu nie ma reguły. Jedni potrafią diametralnie zmienić to, co myśmy na ich temat przypuszczali na początku, inni niemal nie przyjmują lub nie potrzebują rad, bo ich pomysł na siebie jest gotowy już na starcie. Czasem ktoś, kogo nie podejrzewalibyśmy o to tutaj, w Sopocie, nabiera rumieńców, a ktoś, kto się wydawał pewnym faworytem traci impet - dodaje Satanowski.

***

Nagrody tegorocznego 17. Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej":

I miejsce (nagroda w wysokości 2 500 zł) - Agata Zakrzewska

II miejsce (nagroda w wysokości 1 250 zł) ex aequo - Katarzyna Lassak i Jakub Blokesz

Nagroda Publiczności - Mateusz Weber

Specjalna Nagroda Korporacji Budowlanej Doraco w wysokości 1 000 zł - Mateusz Weber

Zaproszenie do występu w finale II Konkursu twórczości Wojciecha Młynarskiego - Mateusz Weber.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji